Fenomén Igráček je zpět: Nenechte si ujít výstavu historie i současnosti kultovní hračky

23. února 2019
archiv společnosti EFKO-karton
archiv společnosti EFKO-karton

Legendární plastová postavička ze 70. a 80. let minulého století letos oslaví už 43. narozeniny. Ať už jen chcete zavzpomínat na dětská léta nebo byste s tímhle panáčkem rádi seznámili své ratolesti, neměla by vám uniknout putovní výstava, která se po dlouhé době vrací do Prahy.

Kultovní panáček Igráček, se kterým příjemně trávily čas celé generace dnešních rodičů a prarodičů, dokáže ve své nové formě vyvolat radost i u současných dětí. I proto český výrobce her a hraček Efko, který Igráčka zachránil od zániku, připravil před několika lety zajímavou putovní výstavu s všeříkajícím názvem Fenomén Igráček je zpět. V Praze ji můžete navštívit do 28. února. Podrobnosti o výstavě naleznete na konci článku.

Tváří výstavy se tentokrát stal Igráček námořník s lodičkou, jehož figurka byla vytvořena už v 80. letech minulého století a na výstavě je představena její původní i současná podoba. Návštěvníci se ale samozřejmě seznámí s historií i současností oblíbené české hračky prostřednictvím desítek figurek nejrůznějších povolání a charakterů v historických i moderních variantách. Věděli jste, že celkem jich bylo dvaapadesát?

Prvním hotovým prototypem byl  Igráček zedník s příslušenstvím, který spatřil světlo světa v roce 1976. Raritou byl nejenom jeho vývoj „na koleni“, ale také samotné kroky před definitivním stanovením podoby, nejspíš v roce 1974, tedy ve stejném období jako uvedení Playmobilu. Igráček zedník měl dokonce v té době v Německu posloužit jako ukázkový vzor, kam už v Československu s vývojem pokročili, a navzdory nepříznivé ekonomické situaci tak dospěli k přesvědčení, že nemá cenu s uvedením postavičky otálet.

Za jeden z nejproslulejších modelů Igráčka v celé historii postavičky lze považovat legendárního „příslušníka“ VB, který se přes počáteční obavy v Igře setkal s velkým úspěchem. První ženskou verzi Igráčka pak byla zdravotní sestra s typickou sukní. Mezi další nejznámější postavičky patřili kuchař, kominík, námořník, stavař s míchačkou, nebo také matka s dítětem. Mezi ty méně známé patří například model kováře nebo potápěče. Stejně jako dnes byly postavičky kompletovány ručně a v některých případech také zdobeny (malování knoflíků nebo sponky ve vlasech).

Kde výstava probíhá: Akci hostí Restaurace a kavárna Korkorán, a to ve svém galerijním prvním patře secesního pavilonu bývalé vršovické vodárny na adrese Vltavanů 229, Praha 4.

Otvírací doba: denně 10:00–18:00

Vstupné: dospělí 80 Kč, děti 50 Kč, skupiny (10 a více) 40 Kč