Sto let staré hračky: UPM vystavuje dřevěné poklady Ladislava Sutnara

11. ledna 2019 Lucie Trávníčková
UPM
UPM

Chcete si zavzpomínat na staré časy? Uměleckoprůmyslové muzeum vám dá příležitost prohlédnout si výtvory slavného českého designéra a grafika Ladislava Sutnara.

Výstava, která trvá do konce března, je přístupná zdarma. Expozice nabízí unikátní kolekci, která se skládá ze soukromého majetku, tudíž je velice exkluzivní. Hračky Sutnar vyráběl pro domácí divadlo a jsou téměř sto let staré.

Oproti tehdejším realistickým hračkám ty Sutnarovy vynikaly svou jednoduchou stylizací a střízlivou monochromní barevností. Pocházejí z 20. a 30. let minulého století, z doby, kdy Ladislav Sutnar učil na Státním ústavu školském v Praze.

Sutnara inspirovala tehdejší rychlá doba a městský život. Proto se mezi jeho výtvory často objevují dopravní prostředky jako auta, tramvaje, náklaďáky nebo vlaky. Zajímala ho i historie loutkařství, která svou renesanci zažívala koncem 19. století. Časem se i loutkoví nadšenci pokoušeli prosadit tento druh umění jako rovnoprávný s ostatními odvětvími.

Ladislav Sutnar je znám díky svým osobitým grafikám, především slavným Venuším. V roce 1932 byl ředitelem Výtvarné školy Václava Hollara a v současné době nese jeho jméno Fakulta designu a umění Západočeské univerzity v Plzni.