Herečka Nina Popelíková: Vrchní sestra z Nemocnice na kraji města si místo svetříků kupovala nářadí

14. října 2019
Youtube
Youtube

Nina byla česká herečka, manželka herce Oty Sklenčky, která se narodila přesně před 99 lety. Po své matce, se kterou se její otec seznámil jakožto československý legionář a vojenský stavitel v ruském Vladivostoku, byla z poloviny ruské národnosti. Zahrála si jak v divadle, tak ve filmu i televizi. V kolektivu bývala oblíbená. Jak na ni vzpomíná Jiřina Bohdalová?

Mládí

Její rodiče se rozvedli poté, co se její matka vrátila domů do Ruska a ona vyrůstala pouze se svým otcem – důstojníkem Československé armády. V mládí se věnovala hudbě, nakonec ale zvítězila láska k divadlu a ona vystudovala herectví na pražské konzervatoři.

Angažmá

Po předchozích zkušenostech v okresních divadlech od roku 1951 až do roku 1976 natrvalo zakotvila v hereckém souboru pražského Divadla Na Vinohradech. Zde vytvořila téměř 120 rolí.

Český film

V českém filmu a v televizi ztvárnila několik desítek rolí, jednalo se sice vždy o vedlejší nebo epizodní role, nicméně téměř vždy to byly role velmi výrazné. Uplatnila se také jako rozhlasová a dabingová herečka. Mezi její nejznámější role patří bezesporu vrchní sestra Jáchymová z televizního seriálu Nemocnice na kraji města.

Manželství

Se svým manželem hercem Otou Sklenčkou se seznámila v angažmá v divadle v Táboře a měla s ním jednu dceru Millicu pojmenovanou po babičce.

Vzpomínka Bohdalky

„Vzpomínám si, že Nina byla úžasně praktická. Když se jelo třeba na zájezd do Německa a všechny si tam kupovaly různé svetříky a halenky, Nina si raději pořídila sadu nářadí,“ prozradila v jednom z rozhovorů herečka Jiřina Bohdalová a pokračovala „A také vím, že sbírala klíče, takové ty velké s ozdobným tepáním. Jeden jsem od ní dostala a chovám jej jako památku.

Rakovina

Rakovinou Popelíková onemocněla během natáčení druhé série Nemocnice, tedy sedmi dílů navazujících na první třináctku. Jejich televizní premiéra byla 22. listopadu 1981. V té době už byla hodně nemocná a na jaře dalšího roku, 18. dubna 1982, zemřela.

NA NINU POPELÍKOVOU SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Zavří­t reklamu