Uplynulo 33 let od smrti babi Homolkové. Věděli jste, že její představitelka Marie Motlová propadla závislosti na alkoholu?

27. srpna 2018
archiv Extra
archiv Extra

Každý, kdo tuto skvělou herečku viděl hrát, musí uznat, že její projev působil lidsky a přirozeně. Mnoho postav, které ztvárnila, obdařila prostotou, laskavostí a mateřskou starostlivostí. A to sama děti nikdy neměla.

Motlová se v mládí na přání rodičů vyučila zdravotní sestrou a toto povolání nějaký čas vykonávala. Ve skrytu duše ale toužila okusit herectví, a tak se po čase přihlásila na Pražskou konzervatoř. Po jejím absolvování působila v několika divadlech a posléze zakotvila ve Studiu Národního divadla.

Její kariéru ale poznamenala nízká sebeláska. Marie se neměla ráda, vadilo jí, jak vypadá, a tak z lítosti sahala po alkoholu. Kvůli problémům s pitím byla odejita z Národního divadla a musela se vrátit zpět do menších divadel.

Vyhledávanou herečkou byla Motlová zejména v sedmdesátých letech, ale největšího diváckého ohlasu se jí dostalo až poté, co ji režisér Jaroslav Papoušek obsadil do role babičky Homolkové. V úsměvné trilogii si tehdy zahrála po boku Heleny Růžičkové, Františka Husáka a Josefa Šebánka. Po úspěchu Homolkových se objevila například v roli hospodyně primáře Sovy v Nemocnici na kraji města či v úloze svérázné výkupčí lahví v seriálu Žena za pultem.

Podle mnohých, kteří herečku znali, jí zničil život alkohol a zejména pak to, že byla nešťastná ze svého vzhledu. Žila v domnění, že nemá hezký obličej, je příliš malá a korpulentní. A jistý podíl na jejím smutku měl zřejmě i fakt, že ačkoliv byla vdaná, neměla děti. Dle slov její přítelkyně, herečky Antonie Hegerlíkové navíc neuměla hospodařit s penězi a vše, co měla, ihned utratila.

K závěru života trápily Motlovou otékající nohy a otevřené bércové vředy, které jí ztěžovaly chůzi. Do hereckého nebe odešla 26. srpna 1985 v sedmaše­desáti letech.