Jeho řev je slyšet až na tři kilometry a jeho sliny jsou antiseptické: 15 věcí, které jste možná nevěděli o tygrech

Jeho řev je slyšet až na tři kilometry a jeho sliny jsou antiseptické: 15 věcí, které jste možná nevěděli o tygrech
Zdroj: Pixabay.com
Tygři mají antiseptické sliny.Pokud se budete tygrovi dívat do očí, je menší pravděpodobnost, že na vás zaútočí.Tygrův řev je možné slyšet až na vzdálenost 3 kilometrů.Tygr má silný pach, stejně jako většina šelem, obzvláště v uzavřeném kotci. Jeho trus je často používán k zastrašení býložravců.+ 1 fotka+ 2 fotky

Jedno z nejkrásnějších zvířat planety. Tak je bezesporu tato dokonale pruhovaná šelma právem nazývána. Jak dobře tygry znáte? Víte, který poddruh je největší, jak dlouho se stará samice o mládě, či kolik masa za rok tento predátor spořádá? Zde přinášíme odpovědi…

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 01. 04. 2019 15:08

1. Šelma na vyhynutí

Za posledních sto let klesal počet tygrů žijících ve volné přírodě děsivou rychlostí. Pokud jich bylo v roce 1920 odhadováno na 100.000 kusů, v současnosti žije na Zemi jen asi 4.000 tygrů, jejichž výskyt se snížil na 7 % svého původního teritoria.

2. Tygr jávský k vidění jen v knížkách

Rozeznáváme 9 poddruhů tygrů. 3 z nich jsou již zcela vyhubeni – tygr jávský, kaspický a balijský. Zbylým šesti poddruhům již také delší dobu hlasitě zvoní umíráček.

Mezi nejohroženější patří tygr ussurisjký (amurský) a tygr čínský.

 

3. Cíl pašeráků a šarlatánů

Likvidace jejich přirozeného prostředí v podobě kácení lesů a hubení jejich potravy, pytláci, kteří za tygří kůži či drápy dostávají nemalé peníze či údajně zázračné lektvary čínské medicíny, jejichž hlavními ingrediencemi je prášek z rozemletých tygřích kostí. To vše jsou hlavní příčiny toho, že tato nádherná zvířata rapidně mizí z povrchu zemského.

4. Tygr král zvířat

Na rozdíl od západní civilizace, kde je za zvířecího panovníka považován lev, v Asii za vládce zvířat uznávají tygra. Nazývají ho „pánem džungle" či „carem tajgy ". V některých východních kulturách měl tygr dokonce božské postavení. Každý 12. rok je v čínské kultuře rokem tygra. Zrozenci v tomto znamení prý bývají charizmatičtí vůdci, které jen tak něco neskolí.

 

5. Pruhovaná nej

Tygři ussurijští a indičtí jsou největší kočkovité šelmy. Samci měří až dva metry a váží i 300 kg.  Nejmenším žijícím poddruhem je tygr sumaterský, jenž dosahuje zpravidla délky 155 až 170 cm. Po ledním a hnědém medvědovi je tygr největším suchozemským predátorem.

Tygři vynikají i v běhu. Při lovu dokážou své tělo rozhýbat do rychlosti až 60 kilometrů za hodinu a vrhnout se na svou kořist skokem dlouhým až devět metrů.

6. Co tygři umí a co méně

Tygři jsou výborní plavci a na rozdíl od ostatních koček mají rádi vodu. Dokáží uplavat až 8 km. Je známý i případ, kdy samec tygra uplaval celých 29 km. Na rozdíl od jiných šelem špatně a neradi šplhají. Mají skvělý zrak, naopak čich je jejich nejslabším smyslem.

7. Tygr predátor

Za obávaného lovce je tygr považován právem. Nedělá mu problém ulovit kořist, která ho výrazně převyšuje velikostí i hmotností. Nejčastější potravou jsou velcí savci – prasata, či jelenovitá zvěř, kterou stopují a po krátkém sprintu skolí. Troufne si i na krokodýla či medvěda hnědého. Ročně spořádají zhruba 50 kusů zvěře.

8. Unikáty

Nenajdeme dva tygry, kteří by měli identické pruhy. Co však mají stejné, je vzor na čele, který připomíná čínský znak pro slovo „král“. Pokud uvidíte bílého tygra, vězte, že se jedná o tygra indického. Ten jako jediný z poddruhů může vytvářet tuto unikátní bílou mutaci. Odhaduje se, že zhruba na 15 000 běžně zbarvených indických tygrů, připadá jeden bílý.

9. Otec bez zájmu

Tygři se rozmnožují během jara, kdy začnou hledat vhodnou samici. Ta začíná být plodná ve čtvrtém roce života. Po úspěšném spáření se samec vrací zpět do svého teritoria a starost o mláďata přenechá jejich matce. Ta tygří koťátka kojí zhruba 8 týdnů. V jednom roce jsou malí tygříci schopni si sami obstarat potravu. S matkou zůstávají do věku tří let.

10. Síla v nohou 

Tygří nohy jsou tak silné, že udrží tygra stát, ikdyž zemře.

Přečtěte si v galerii dalších 5 zajímavostí! 

Související články

Další články