Fit a krásnáTestováníSoutěže

Nekřičte na psa. Vystavujete ho obrovskému stresu, zjistili vědci

Nekřičte na psa. Vystavujete ho obrovskému stresu, zjistili vědci
Zdroj: Pixabay.com
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Člověku čas od času ujedou nervy a každý občas na někoho zakřičí – třeba i na svého čtyřnohého psího kamaráda. Nezapomínejte ale, že i psi mají duši. Jedna studie dokonce dokázala, že soustavný křik může u pejsků vyvolat trvalý negativní dopad na jejich duševní stav.

Kateřina Sobolová 17. prosince 2019

Doktorka Ana Catarina Vieira de Castro společně s vědci z portugalské univerzity provedla studii, ve které se zaměřila na společenské psy. Orientovali se v ní hlavně na pejsky, na které se křičí, nebo je na nich používán averzivní, tedy bolestivý, výcvik. Zároveň zkoumali, jak moc negativní dopad na ně tyto metody mají.

Psí oči: Jak poznat na svém mazlíčkovi, že trpí úzkostí?
Mohlo by Vás zajímat:

Psí oči: Jak poznat na svém mazlíčkovi, že trpí úzkostí?

Zívání či zvedání nohou

Do studie bylo vybráno 92 psů, kteří byli rozděleni do dvou skupin. V té první byli psi, jejichž výcvik byl postaven na metodě založené na odměňování spojené s hrami nebo dárky. Na druhé straně stáli ti, kteří byli vystaveni averzivní metodě, tedy na křiku či škubání na vodítku. Vědci sledovali chování zvířat jak během pozitivních, tak i negativních metod výcviků, díky čemuž mohli rychle odhalit psí příznaky stresů. Ty se začaly projevovat zíváním, zvedáním nohou, hlasitými zvuky nebo olizováním rtů.

Výzkumný tým zároveň zkoumaným psům odebral i vzorky slin, které identifikovaly chemické látky související s úzkostí a nervozitou, díky čemuž poté byli schopni v obou skupinách vypočítat úroveň psího stresu. Získané výsledky hovořily jasně – psi, jejichž výcvik probíhal v tvrdých podmínkách, měli daleko vyšší úroveň stresu než psi z druhé skupiny. Vědci také zjistili, že použití pozitivní metody, během níž byli psi odměňováni, je pro dlouhodobý výcvik daleko účinnější než druhá hrubá metoda.

Může to trvat i několik týdnů

„Naše výsledky ukazují, že společenští psi, kteří byli vyškoleni pomoci averzivních metod, byli v horší pohodě než psi z druhé skupiny. A to jak na krátkodobé, tak i na dlouhodobé úrovni,“ uvedl jeden z vědců. V „příjemnější“ skupině byli psi stabilnější, uvolněnější a pozitivnější. Zato v té, kde použili metodu biče, psi vykazovali vyšší hladinu kortizolu, stresu a negativity. To pak mělo za důsledek zhoršení jejich celkové pohody, přičemž tento stav trval klidně i několik týdnů.

Stres je zkrátka pro naše psí parťáky škodlivý. Mějte na paměti, že ani lidé nejsou ve stresových situacích rádi, a tak se snažte dopřát co nejvíce klidu a psychické pohody i vašim čtyřnohým mazlíčkům. A pokud už ztratíte trpělivost, tak ji zkuste co nejrychleji zase najít zpět.

Tak schválně, jaké tréninkové metody používáte se svými čtyřnohými mazlíčky vy?

Výcvik vodicích psů: Víte, kolik stojí a jak probíhá?
Mohlo by Vás zajímat:

Výcvik vodicích psů: Víte, kolik stojí a jak probíhá?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články