Fit a krásnátestovánísoutěže

Královna Alžběta a princ Philip: Tajemství jejich dlouhého a pohodového manželství

Zdroj:Oficiální účet, Instagram.com/theroyalfamily

+ 11 fotek+ 12 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Princ Philip v roce 2017 oslavil významné výročí se svou životní láskou - britskou královnou Alžbětou II. Jejich manželství letos trvá už neuvěřitelných 73 let. Během té doby ušli dlouhou cestu a museli překonat i spoustu nástrah.

Kateřina Sobolová 3. února 2020

Princ Philip, který je vévodou z Edinburghu, v červnu oslaví už 99 let. Jeho vyvolená žena královna Alžběta je o pět let mladší, na svůj věk však ani jeden z nich zdaleka nevypadá. A jejich královská láska je opravdu silná. Podívejte se, co všechno je tolik sblížilo.

Manželství založené na lásce

Psal se rok 1934 a osmiletá Alžběta se zúčastnila svatby Philipova bratrance. O pět let později, těsně před druhou světovou válkou, tehdy osmnáctiletého Philipa uviděla znovu a ihned se do něj zamilovala. Během války byli v kontaktu, psali si dopisy, a když se Philip v roce 1946 z války vrátil, tak Alžbětu požádal o ruku. Svůj vztah však museli udržovat v tajnosti až do jejích jednadvaceti let a svou lásku oficiálně oznámili až 9. července 1947. V listopadu se pak vzali.

Philipovy oběti

Aby spolu mohli žít, bylo třeba pár věcí obětovat. Philip se vzdal všech předchozích titulů a musel se stát i naturalizovaným britským občanem. Měl totiž německé kořeny a z toho rodiče Alžběty nebyli moc nadšení. Na svatbu dokonce nemohl přijít nikdo z jeho německých členů rodiny, takže se na ní neukázaly ani jeho tři sestry. Philip zároveň věděl, jak Alžbětu štve, že je její otec závislý na cigaretách, a tak ráno v den svatby sekl s kouřením.

Vzájemná podpora

Známější a viditelnější z královského páru je pochopitelně Alžběta, její muž ji ale ve všem podporuje. „Královna nosí korunu, ale její manžel nosí kalhoty,“ napsal Gyles Brandreth v knize Philip a Alžběta: Portrét královského manželství. „Jednoduše byl mou silnou stránkou a zůstal jí i po všechna ta léta,“ dodala v roce 1997 při výročí zlaté svatby královna Alžběta.

Společné zájmy

Oba mají spoustu povinností, ale když to jde, tak si užívají sami sebe. Sbližuje je společné grilování, pikniky či umění spojené s divokou zvěří.

Thumbnail # Známe důvod, proč příslušníci britské královské rodiny nepoužívají své příjmení
Mohlo by Vás zajímat:

Známe důvod, proč příslušníci britské královské rodiny nepoužívají své příjmení

Smysl pro humor

Možná to tak na první pohled nevypadá, ale princ Philip má neuvěřitelný smysl pro humor. Když v roce 2017 oznámil, že se stahuje do ústraní a už se nebude účastnit oficiálních událostí, tak královna ve svém projevu řekla, že jeho smysl pro humor mu zůstane úplně stejný. A své ženě dal dokonce i netradiční přezdívku – klobása. Jak k tomu přišla? Během jedné z formálních příležitostí jí Philip řekl: „Netvař se tak smutně, klobáso.“

Nesdílí společnou ložnici

Vyšší třída v Anglii měla vždy oddělené ložnice. A to stejné platí i pro Alžbětu i Philipa.

Neustále spolu mluví

Alžběta s Philipem spolu určitě netráví tolik času, kolik by si přáli. V kontaktu jsou ale díky všemožným technologiím neustále. Poté, co vévoda odešel do ústraní a začal žít ve Wood Farm, si dokonce každý den volají.

Základem je tolerance

„Hlavní lekcí, kterou jsem se naučil, je to, že tolerance je jednou ze základních složek každého šťastného manželství,“ řekl jednou princ Philip. „Tolerance nemusí být tak důležitá, když se věci vyvíjí dobře, ale je naprosto nezbytná v obtížných situacích,“ dodal.

Cenné dárky

Královna v roce 1966 dostala od svého manžela cennou brož, kterou dodnes nosí často a ráda. I takto Philipovi vzdává hold.

Ničeho nelituji

Některá manželství se rozpadnou po pár měsících společného soužití, Alžběta s Philipem už jsou spolu ale dlouhých 73 let a ničeho rozhodně nelitují. „Pokud se mě někdo po 25 letech manželství zeptá, co si myslím o rodinném životě, tak odpovím s jednoduchostí a přesvědčením, že jsem rozhodně pro,“ uvedla královna v roce 1972 u příležitosti jejich stříbrné svatby. A od té doby se určitě nic nezměnilo.

NA DALŠÍ FOTOGRAFIE KRÁLOVNY ALŽBĚTY A JEJÍ RODINY SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu