Fit a krásnátestovánísoutěže

Krutá smrt v mladém věku: Co nevíte o básníkovi Vítězslavu Hálkovi, který se narodil před 184 lety

Zdroj:Wikipedie

+ 1 fotka+ 2 fotka
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Český básník, dramatik, prozaik a žurnalista. Narodil se 5. 4. 1835 na středočeském venkově. Vystudoval akademické gymnázium v Praze. Přáním jeho rodičů bylo, aby se stal knězem. On se rozhodl pro studium na filozofické fakultě. Na studia si vydělával prací soukromého učitele v bohaté rodině advokáta Horáčka. Studium filozofie nedokončil. Hálek se rozhodl plně se věnovat literatuře.

Petra Járková 5. dubna 2019

Když se Hálek rozhodl živit psaním poezie, potkal Dorotku Horáčkovou. Ta se pro něj stala inspirací k psaní milostných básní. Později, po deseti letech vztahu, se s ní oženil a tím se zbavil existenčních problémů. Byla totiž dcerou bohatého advokáta. Měli spolu syna Ivana, který se stal významným lékařem a pedagogem. Před Ivanem Dorota sice porodila ještě jedno dítě, to ale tři dny po porodu zemřelo.

Hálkovy básně jsou ovlivněny A. S. Puškinem, K. J. Erbenem a K. H. Máchou, zejména však dobovými módami byronismu a německými romantiky. Postrádají však většinou objevnost a myšlenkovou hloubku svých vzorů. Jsou ploše optimistické a dobře se čtou, což bylo příčinou neobyčejné autorovy popularity.

Thumbnail # Edgar Allan Poe: Muž s vlasy jako Havran, který svými díly stále udivuje celý svět, zemřel před 169 lety
Mohlo by Vás zajímat:

Edgar Allan Poe: Muž s vlasy jako Havran, který svými díly stále udivuje celý svět, zemřel před 169 lety

V létě roku 1874 se na prázdninách v Novém Světě u Harrachova nachladil při procházce k Mumlavským vodopádům. Do Prahy se vrátil nemocný, ale ještě 20. září jel na nedělní výlet na Závist. Zemřel nečekaně ve 39 letech na zánět pohrudnice a byl pochován v Praze na vyšehradském hřbitově.

Hálek byl nadaný literát, který psal divadelní kritiky, fejetony, povídky, básně, dramata a také epiku. Jeho smrtí zanikla skupina májovců a nastoupila nová generace ruchovsko-lumírovská.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu