Zakladatel moderní české poezie Vítězslav Hálek: Na svou dobu hodně cestoval, zemřel velmi mladý na zánět pohrudnice

Spisovatel Vítězslav Hálek byl považován spolu s Nerudou za zakladatele moderní poezie
Zdroj: Český rozhlas
Spisovatel Vítězslav Hálek byl považován spolu s Nerudou za zakladatele moderní poezieHálek si vzal bohatou Dorotu, čímž vyřešil finanční nesnázeHálek zemřel ve věku 39 letHálek byl velký romantik, který miloval přírodu+ 1 fotka+ 2 fotky

Známý český básník se narodil roku 1835 v Dolínku u Mělníka. Rodiče si přáli, aby se stal knězem, proto šel do Prahy na kněžský seminář. Hálka studia však nebavila, proto i přes odpor rodičů skončil. Rodiče ho kvůli tomu přestali finančně podporovat a on se rozhodl zkusit štěstí v psaní básní.

Petra Járková
Petra Járková 05. 04. 2020 08:00

Hálek byl výborným novinářem, literárním a divadelním kritikem, fejetonistou, dramatikem a samozřejmě básníkem. Mladí milovali jeho lyrické básně písňové formy v nichž velebil lásku jako něco, co vytváří hluboký lidský vztah. Je rovněž známý tím, že přikládal básníkům v uměleckém životě velkou důležitost.

Miloval cestování

Milovník života byl velmi inteligentní a na svou dobu zcestovalý. Navštívil Itálii, Polsko a Balkán. Zážitky z cest následně zpracovával do svých fejetonů a staly se inspirací pro jeho básně.

Svatba s Doroteou

Básník prý byl na svou dobu docela fešák a nejedna zámožnější panička o něj projevila zájem. On se nakonec oženil s dcerou pražského advokáta Doroteou Horáčkovou. Měli spolu dva syny, Ivana a Jiřího, který se narodil na Štědrý den roku 1870, ale za tři dny zemřel.

Dům na Zbraslavi

Nějakou dobu žil spisovatel i na Zbraslavi. Do tamního okolí se přímo zamiloval, často chodil na procházky do přírody a pozorovat voraře na Vltavu. Dnes byste už dům, kde žil, nenašli. Zničily ho povodně v roce 2002.

Osudné nachlazení

Kdo ví, jak dlouho by tu ještě básník byl, kdyby nebylo sklonku léta 1874, kdy na dovolené v Harrachově nastydl na procházce k Mumlavským vodopádům. Jedno je ale jisté, do Prahy se vrátil už nemocný a nakonec 8. října 1874 zemřel na zánět pohrudnice. Pochován je v Praze na Vyšehradském hřbitově.

Poezie a próza

Vítězslav Hálek byl bezesporu géniem své doby. Z jeho díla poezie stojí za zmínku Večerní písně nebo Krásná Leila. Z prózy je známá Muzikantská Liduška, Na vejminku, Povídkář a mnoho dalších významných počinů.

NA KARLA HYNKA MÁCHU SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Související články

Další články