Ernest Hemingway: Hrál na violoncello, boxoval a psal jedinečnou metodou ledovce

21. července 2019
Profimedia
Profimedia

Představitel ztracené generace Ernest Miller Hemingway by dnes oslavil 120. narozeniny, proto je ten správný čas na autora oceněného Pulitzerovou i Nobelovou cenou zavzpomínat.

Rozporuplná povaha

Ernest Hemingway vyrůstal v rodině lékaře, který vlastním příkladem a nadšením záhy v synovi vzbudil lásku k přírodě, lovu a sportu. Jeho matka byla velice zbožná a chtěla z něj mít slušně vychované dítě. Hrál na violoncello a přitom boxoval. Během studia na střední škole se pokoušel o verše, povídkové črty a sloupky do novin.

Metoda ledovce

Navenek působil tvrdě jako diamant. Obrousily ho ale city a pocity, které probleskují pod povrchem jeho minimalistických děl a naplno září v jeho moudrých citátech. Nejen ve svých dílech používal tzv. metodu ledovce, tedy eliminaci všeho nepodstatného, aby účinnost textu byla co nejsilnější. 90 % pocitů podle něj bývá nevysloveno, stejně jako je většina ledovce neviditelná. Věty, které se navždy vpálí do papíru, mají být podle něj maximálně opravdové, zbytek, který je v důsledku podstatnější, ale musí zůstat jen tušený, aby se mu čtenářovo nitro mohlo postavit samo. Postavy jeho děl jsou často muži, kteří vedou nebezpečný způsob života.

Vylodění v Normandii

V době nástupu fašismu se stupňuje jeho humanistické cítění, které se současně odráží v řadě jeho děl. V roce 1944 byl jako korespondent přítomen u vylodění v Normandii.

Psaní jako řemeslo

Z jeho textů neodkapává žádný balast. Naopak, jsou prototypem čistoty a stylu. Hemingway začínal jako novinář. Sám později řekl, že ho tohle řemeslo naučilo používat dvě věci – slang a pauzy. Ty jsou totiž leckdy důležitější než slova. Jednu takovou – trvalou – napsal ve svém životě, nejspíš perem namočeným v alkoholu, pomocí pušky 2. července roku 1961, tedy necelé tři týdny před svými dvaašedesátými narozeninami.

Nehoda, nebo sebevražda?

Poslední léta svého života strávil na Kubě. V roce 1961 pravděpodobně spáchal sebevraždu (zastřelil se puškou) a nezanechal po sobě žádný vysvětlující dopis. Jeho smrt bývá také vysvětlována jako nehoda při čištění hlavně. Naopak pro sebevraždu mluví to, že byl zkušený lovec, u kterého je takováto nehoda nepravděpodobná, a jeho problémy s depresemi. Také jeho přátelé se shodli na pravděpodobnosti sebevraždy.

NA TY NESLAVNĚJŠÍ HEMINGWAYOVSKÉ CITÁTY SE PODÍVEJTE V GALERII:

Zavří­t reklamu