Fit a krásnáTestováníSoutěže

Před 75 lety přežil Hitler pokus o atentát: Co jste o operaci Valkýra nejspíš nevěděli?

Před 75 lety přežil Hitler pokus o atentát: Co jste o operaci Valkýra nejspíš nevěděli?
Zdroj: Archiv
+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Operace Valkýra je název velkého spiknutí, jehož cílem bylo zlikvidovat nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Atentát z 20. července 1944 se ale nezdařil. Vůdce spiknutí - plukovník Claus Schenk von Stauffenberg - byl zatčen v noci z 20. na 21. července 1944 a následně popraven. Co jste o operaci Valkýra možná nevěděli?

Petra Járková 20. července 2019

Politické pozadí

Spiknutí Valkýra mělo politické pozadí. Část členů armády chtěla po spojeneckém vylodění v Normandii odstranit Hitlera. Bylo jasné, že Německo jde od porážky k porážce. Spiklenci chtěli vyjednat podmínky kapitulace.

Další oběti

Obětí atentátu měli být také Heinrich Himmler a Hermann Göring. Atentát byl naplánovaný na 11. července. Později přeplánován na 15. července. Nakonec bylo rozhodnuto, že akce proběhne 20. července, i když nebudou přítomni Göring ani Himmler.

Průběh neúspěšného atentátu

Claus von Stauffenberg vešel do poradní místnosti a aktovku položil dolů před Hitlera. Asi ve 12:42 došlo k explozi, ale vůdce byl jen lehce raněn. Nálož byla slabá. Před explozí také někdo odsunul aktovku s výbušninou dál od Hitlera, kterého před rozsáhlejším poraněním také ochránil masivní dubový stůl.

Nesplněný sen Adolfa Hitlera: Urputně pátral po Kopí osudu
Mohlo by Vás zajímat:

Nesplněný sen Adolfa Hitlera: Urputně pátral po Kopí osudu

Nečekaný zvrat

Stauffenberg kvapně opustil Vlčí doupě. Byl přesvědčen, že Hitler je po smrti. Bez problémů se dostal na letiště a odletěl do Rangsdorfu. Odpůrci Hitlera přistoupili k druhé části operace a chtěli získat kontrolu nad německou armádou i nad celým Německem. Ale Hitler mrtvý nebyl. Vlčí doupě se nepodařilo izolovat.

Hrdá smrt

Claus Schenk von Stauffenberg byl popraven v noci z 20. na 21. července 1944. S ním byl popraven také Werner von Haeften. Ten se na projev cti vrhl proti kulkám, které letěly na Stauffenberga. Oba muži zemřeli na dvoře říšského ministerstva války.

Pozůstalí a jejich osud

Claus Schenk von Stauffenberg po sobě zanechal manželku Ninu a čtyři děti. Páté dítě bylo na cestě. Nina Schenk byla po neúspěšném atentátu na Hitlera zatčena. Děti byly odvezeny do sirotčince. Do konce války byla vězněna v nacistickém centru ve Frankfurtu nad Odrou. Pak byla přesunuta do jižního Tyrolska a zde jako rukojmí vyměněna za část nacistického majetku. Zemřela roku 2006 ve městě Bamberg. Bylo jí 92 let.

NA FOTOGRAFIE Z VELKOFILMU VALKÝRA SE PODÍVEJTE V GALERII:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články