Renovace starého ptačího krmítka za pár korun: Redaktorce Lifee.cz stačil drátek a chvojí ze zahrady

Renovace starého ptačího krmítka za pár korun: Redaktorce Lifee.cz stačil drátek a chvojí ze zahrady
Zdroj: Lifee/Veronika Nováková/koláž Lifee
Hotovou ptačí budku jsem umístila na vršek dřevěného podstavce, který obrůstá břečťanem. Budka má být ve výšce minimálně 1, 5 metru nad zemí. Střechu ptačí budky jsem nejprve opatřila drátkovým pletivem jako základ na střeše. Největšími pomocníky jsou dva druhy zahradnických nůžek, na drátek a na přírodniny, a tenký zelený drátek z hobby marketu. Drátky jsem původně pořídila pro přípravu podzimního věnce. Jeden vyšel na 90 korun. + 6 fotek+ 7 fotek

Ptačí krmítko je s příchodem zimy nezbytnou součástí zahrady. Redaktorka magazínu Lifee.cz se letos rozhodla zrenovovat staré dřevěné krmítko, které by další zimu nemuselo vydržet, a originálním přírodním dekorem rozzářila také přilehlé okolí. Pojďme si společně ukázat, jak na to.  

Veronika Nováková
Veronika Nováková 28. 11. 2025 11:57

Ptačí krmítko na naší zahradě už mělo své nejlepší časy za sebou, proto jsem se mu rozhodla dát nový kabátek originálním, byť stále přírodním způsobem. Přitom jsem chytře spotřebovala zásoby větví nebo jiných přírodnin z tvorby dušičkového či vánočního věnce.

Stačily mi k tomu větve z našeho smrku a tújí, tak aby ptačí chaloupka byla hezky barevná, dále potom zbytek tenkého zeleného drátku, který jsem v hobby marketu koupila za 90 korun, a dva druhy zahradnických nůžek - na drátek a na větve. Jak totiž podotknul můj partner, nesprávným materiálem můžete jedny z těchto nůžek velmi snadno ztupit. Další nezbytností je potom vhodné krmivo pro ptáčky, ke kterému se ještě vrátím v posledním odstavci.

Doporučené video: Tvoříme s Lifee krmítko pro ptáky

Dekorace krmítka pro ptáky

K renovaci našeho starého krmítka pro ptáky mne inspirovala návštěva tradičního farmářského trhu, kde holé jednoduché dřevěné krmítko vyjde na 350 a více korun. Pokud bychom se podívali do běžného hobby marketu, levnější varianty je možné pořídit mezi 180 a 300 korunami. Tuto investici si můžete stejně jako já odpustit a vystačíte si jen se zmiňovaným zeleným drátkem a trochou přírodnin z vlastní zahrady.

Povrch starého krmítka je vhodné nejprve obrousit starým smirkovým papírem a potom ošetřit vhodným materiálem, který je netoxický pro ptáky. Můžete použít například lněný olej, který krásně vytáhne kresbu dřeva. Ideálně ve dvou vrstvách a necháme přes noc odpočívat.

Když je původní dřevo připravené, vytvoříme na stříšce krmítka pravidelné pletivo ze zeleného drátku, které bude základem pro zelené chvojky. Dobře ho připevníme a začneme do něj vplétat po malých větvičkách zelený základ naší dekorace. Drátkem pevně přichycujeme, tak aby větvičky neměly šanci ze střehy odlétnout.

Dekorujte šiškami nebo větvemi s bobulemi

Na zelený chvojkový základ potom můžete střechu krmítka přidávat dekorace podle vlastní fantazie. Osobně mám na své zahradě raději přírodní materiály, proto mám v plánu ještě krmítko dozdobit šiškami. Pozor byste měli dát v případě větviček s bobulkami, které mohou být pro ptáky toxické či nevhodné, ať už je to tis červený, pámelník nebo některé druhy jalovce.

Pokud střechu dozdobíte větvemi s bobulemi, které ptáci naopak běžně konzumují, připravíte jim milé překvapení v podobě pohoštění „navíc“ - zralé bobule bezu černého, jalovec obecný, jeřabiny, šípky nebo zimolez. Jehličí můžete dekorovat také dřevěnými vánočními ozdobami - fantazii se meze nekladou. Vyhněte se pouze umělému sněhu ve spreji, který je pochopitelně pro ptáky toxický stejně jako nevhodné bobule.

Čím ptáčky krmit: Zapomeňte na pečivo a koření

Česká ornitologická společnost vysvětluje velmi podrobně, jaké menu ptákům v zimě do krmítka připravovat. Radí jej umístit na dobře přístupné místo ve výšce minimálně 1, 5 metru nad zemí. Do krmítka patří kvalitní a různorodá potrava. Sýkory milují různé druhy semen, jako je například slunečnice, brhlíci sekané ořechy a kosi sušené i čerstvé ovoce,“ radí odborníci. Sušené ovoce by mělo být neslazené – seženete v obchodech se zdravou výživou či si nasušíte sami. Do krmítka můžeme přidat i obilná zrna třeba pro vrabce a stehlíky – oves, proso a pšenici.“ Vyvarovat bychom se naopak měli pečivu, nebo kořeněným, slaným a plesnivým potravinám.

Na detailní postup při dekorování ptačí budky se můžete podívat v naší fotogalerii.

Zdroj: webové stránky České ornitologické společnosti birdlife.cz

Xindl X se pochlubil dvanáctiletou dcerou Alicí: Chodíme spolu na koncerty a manželka se synem za sportem

Xindl X se pochlubil dvanáctiletou dcerou Alicí: Chodíme spolu na koncerty a manželka se synem za sportem

Související články

Další články