Výročí smrti Vítězslava Nezvala: Předpověděl, že zemře o Velikonocích, měl románek s herečkou Lilly Hodáčovou

Vítězslav Nezval byl český básník, spisovatel a překladatel, spoluzakladatel poetismu, vůdčí osobnost českého surrealismu.
Zdroj: Profimedia
Vítězslav Nezval byl český básník, spisovatel a překladatel, spoluzakladatel poetismu, vůdčí osobnost českého surrealismu.Vítězslav Nezval byl český básník, spisovatel a překladatel, spoluzakladatel poetismu, vůdčí osobnost českého surrealismu.Vítězslav Nezval byl český básník, spisovatel a překladatel, spoluzakladatel poetismu, vůdčí osobnost českého surrealismu.Vítězslav Nezval byl český básník, spisovatel a překladatel, spoluzakladatel poetismu, vůdčí osobnost českého surrealismu.+ 4 fotky+ 5 fotek

Spoluzakladatel poetismu, skvělý básník, spisovatel a vůdčí osobnost českého surrealismu. Ženy mu padaly k nohám, muži záviděli šarm a toužili se s ním přátelit, a státníci... ti mu dávali medaile. Z nich můžeme zmínit například zlatou medaili Světové rady míru.

Petra Járková
Petra Járková 6. dubna 2020

Významný český spisovatel Vítězslav Nezval se narodil do chudé rodiny. Otec byl venkovský učitel na jednotřídce v Šemíkovicích, kterou navštěvoval i Nezval. Tato vesnička přirostla umělci k srdci a často na ni ve svých dílech vzpomínal.

První světová válka

Za první světové války musel narukovat, ale už po dvou měsících byl z armády propuštěn. Pustil se tedy do studí. Začal na právnické fakultě v Brně a poté přestoupil na filosofickou fakultu v Praze. Žádnou školu však nedodělal.

Avantgarda

V rámci Devětsilu se od roku 1922 podílel na založení poetismu a stal se vášnivým členem avantgardního hnutí. Roku 1924 také vstoupil do komunistické strany. Působil jako tajemník v redakci Masarykova slovníku naučného, také jako dramaturg Osvobozeného divadla. Poté už se věnoval pouze spisovatelství. Publikoval v Rudém právu, Tvorbě, Nové scéně nebo Lidových novinách.

Cestování

Na svou dobu Nezval dost cestoval. Jeho cesty ho vedly především do SSSR. navštívil ale i Francii, Řecko nebo třeba Itálii. Na svých cestách se seznámil s mnoha surrealisty, kteří ovlivnili jeho život i tvorbu. Pod vlivem Andrého Bretona dokonce v Československu založil Skupinu surrealistů v ČR, kterou však po čtyřech letech rozpustil.

Hálek zemřel ve věku 39 let
Mohlo by Vás zajímat:

Krutá smrt v mladém věku: Co nevíte o básníkovi Vítězslavu Hálkovi, který se narodil před 184 lety

Druhá světová válka

Po druhé světové válce se stal aktivním členem KSČ, kde získal mnoho vyznamenání a funkcí. Jeho stylem psaní byla budovatelská poezie.

Pletky se ženami

Nezval měl velký šarm a charisma, které nenechávalo ženy chladnými. Nejedna slavná umělkyně podlehla kouzlu jeho osobnosti. Sice se v roce 1948 oženil s Františkou Řepovou, se kterou byl celý život, ale i tak ji podváděl. Dlouhou dobu měl milostný poměr s herečkou Lili Hodáčovou. Jejich slasti a strasti často popisoval ve svých memoárech. Nakonec však roku 1952 poznal Olgu Jungovou, s níž si v roce 1954 pořídil nemanželského syna Roberta. Ten zemřel v pouhých 17 letech.

Astrologie

Vítězslav miloval astrologii, četl o ní spoustu knih. Už v roce 1923 si nechal sestavit horoskop. Zajímavostí je, že si předpověděl i vlastní smrt. Tvrdil, že podle vesmírného předurčení zemře o Velikonocích. Nakonec opravdu zemřel 6.dubna 1958 v pouhých 57 letech na důsledek spály a srdečního infarktu. V jeho pozůstalosti zůstala i učebnice astrologie, kterou psal, ale bohužel už nestihl dokončit.

NA VÍTĚZSLAVA NEZVALA SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Další články