Kultovní film Samotáři: Macháček se filmem „prohulil“, ústřední píseň natočil Muchow v paneláku

Nezapomenutelnou postavičkou filmu je také oddaný milovník marihuany Jakub. Žije si ve svém světě a neřeší.
Zdroj: Facebook
Samotáři jsou česká filmová komedie Davida Ondříčka podle scénáře Petra Zelenky z roku 2000.Samotáři jsou filmem o mladých lidech, kteří se snaží na konci 20. století uprostřed velkoměsta nalézt lásku.Film ukazuje příběhy samotářů uprostřed davu, kteří si připadají bezmocně vláčeni zlomyslným osudem uvnitř svých ekonomicky pohodlných životů.Sedm mladých lidí prožívá v průběhu několika dní události, které radikálně ovlivní jejich budoucí život. + 8 fotek+ 9 fotek

V Samotářích se najde každý, kdo měl nějaké milostné trable. Genialita filmu spočívá v tom, že když se na něj díváte ve dvaceti, tak vám to připadá jako velká sranda. Čím je ale člověk starší, tím víc si uvědomuje, jak je snímek reálný a vlastně smutný.

Petra Járková
Petra Járková 5. ledna 2020

V roce 2000 vznikl pod režisérským dohledem Davida Ondříčka film, který oslovil mladou generaci. Natočili se Samotáři, odkud jsou nesmrtelné hlášky i postavy, které přetrvávají dodnes.

Existuje však možná ještě pár věcí, které jste o tomto snímku nevěděli.

Ikona pro huliče

Jiří Macháček si z „brka“ potáhne přesně sedmatřicetkrát. Ve filmu není scéna, kdy by nebyl zhulený. Proto ta autenticita. Ani to nemusel hrát! Navíc musel kvůli téhle roli zhubnout, aby víc připomínal mladého milovníka marihuany.

Kde se vzala Vesna

Makedonskou sympatickou herečku Labinu Mitevskou potkal Petr Zelenka, jeden ze scenáristů, na filmovém festivalu v Chotěbuzi. Labina byla v porotě a velmi se jí líbili jeho Knoflíkáři. Znala jeho předchozí filmy a díky tomu přijala pozvání na natáčení do Prahy. V Samotářích si zahrála Vesnu, která do Prahy přijela hledat svého tatínka. Její dějová linka se ale nevešla do filmu. Svého otce totiž najde – a je to zároveň táta Hanky, kterou hraje Jitka Schneiderová. Takže by skončily jako nevlastní sestry.

Píseň z paneláku

Když se řekne Samotáři, začnete si broukat tuhle píseň. Natočil ji Jan P. Muchow v paneláku na domácí nahrávací zařízení spolu s dalšími songy na soundtrack. Většina se přetočila, ale Lucky Boy zůstal tak, jak ho nahráli v bojových podmínkách. A je to dobře, song umocňuje atmosféru filmu.

Hledání herečky pro roli Hanky

Ondříček měl v hlavě naprosto podrobně vymyšleno, jak by měly postavy ze Samotářů vypadat, a ze svých požadavků nechtěl ustupovat. Herce hledal měsíce před natáčením po různých castinzích, divadlech a filmových festivalech. Nejdéle trvalo najít herečku pro postavu Hanky. Tu nakonec získala Jitka Schneiderová.

Já už jednu holku mám

Vzpomínáte si na jednu ze závěrečných scén, kdy Macháček podle fotek zjišťuje, že má holku? Ta scéna na nádraží se natáčela ve skutečnosti jako úplně první a na snímcích byla přítelkyně režiséra Ondříčka.

NA SNÍMKY Z FILMU SAMOTÁŘI SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

REDAKČNÍ TIP: NA KULTOVNÍ FILM SAMOTÁŘI SE PODÍVEJTE DNES OD 21:45 NA ČT 1

Otevřená zpověď dcery herečky Aleny Mihulové: Jsem vděčná, že jsem na holky, říká Karolína Kachyňová

Otevřená zpověď dcery herečky Aleny Mihulové: Jsem vděčná, že jsem na holky, říká Karolína Kachyňová

Další články