Tři oříšky pro Popelku: Herce pronásledoval zápach rybiny, pohádku milují i v Norsku či Rusku

Tři oříšky pro Popelku: Herce pronásledoval zápach rybiny, pohádku milují i v Norsku či Rusku
Zdroj: se souhlasem České televize
Tři oříšky pro Popelku: Notoricky známý příběh o skromné dívce, která si nakonec získá srdce prince, je patrně nejslavnější česká pohádka. Tři oříšky pro Popelku natočil v roce 1973 režisér Václav Vorlíček a snímek si zamilovali diváci nejen v Česku a v Německu, ale také v severských zemích, kde jej rok co rok na Vánoce opakují.V hlavních rolích pohádky Tři oříšky pro Popelku se představili Libuše Šafránková jako Popelka a Pavel Trávníček jako princ. Trávníček byl ale předabován, namluvil ho Petr Svojtka.O kostýmy pohádky Tři oříšky pro Popelku se postaral výtvarník Theodor Pištěk. Vzpomínal na to, jak špatně se mu tehdy vybíraly látky. Na ty nejlepší měly totiž nárok jen manželky největších pohlavárů KSČ.+ 5 fotek+ 6 fotek

Jak pro Libuši Šafránkovou, tak pro Pavla Trávníčka to byly životní role. Dodnes oslovují statisíce českých diváků. Tři oříšky pro Popelku jsou však populární i v zahraničí, pohádku milují třeba v Norsku nebo Rusku.

Petra Járková
Petra Járková26. 12. 2019 16:00

Ale málokdo tuší, že stačilo, aby se režisér Vorlíček špatně vyspal a obsazení mohlo vypadat jinak. Roli prince totiž neměl Trávníček jistou. Na Vorlíčkově seznamu byli ještě Jan Hrušínský a Jaroslav Drbohlav.

Královské punčocháče

Ten se nakonec objevil v roli princova pobočníka a Trávníček mohl navléknout královské punčocháče. Pro Trávníčka se nakonec režisér rozhodl ze dvou důvodů. Pomohla mu odlišnost od ostatních herců a taky vzhled zahraniční hvězdy.

Umělý sníh z rybí moučky

Díky tomu dostal šanci, kterou rozhodně nepromarnil. Nedovedeme si představit, že by se do Šafránkové na plátně zamiloval princ v podání jiného herce. Málokdo ovšem ví, že v pohádce byl umělý sníh, který se vyráběl z rybí moučky.

Neuvěřitelný zápach

Když pak na umělý sníh z rybí moučky zasvítilo sluníčko, všude to hrozně smrdělo rybinou. Samotný Pavel Trávníček pak tvrdil, že lesy smrděly rybinou ještě další dva roky.

NA SNÍMKY Z POHÁDKY TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

REDAKČNÍ TIP: NA LEGENDÁRNÍ POHÁDKU TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU SE MŮŽETE PODÍVAT DNES VEČER OD 20 HODIN NA ČT1

Nástupkyně Dády Patrasové o vztazích: Klukům jsem se nelíbila, nosila jsem krunýř, říká Karolina Neuvirthová Gudasová

Nástupkyně Dády Patrasové o vztazích: Klukům jsem se nelíbila, nosila jsem krunýř, říká Karolina Neuvirthová Gudasová

Související články

Další články