Legendární samopal nese jeho jméno: Před pěti lety zemřel tvůrce sovětské útočné pušky AK-47 Kalašnikov

Legendární samopal nese jeho jméno: Před pěti lety zemřel tvůrce sovětské útočné pušky AK-47 Kalašnikov
Michail Timofejevič Kalašnikov se narodil 10. listopadu 1919 ve vesnici Kurja.V nemocnici získal z knihovny své první poznatky o konstrukci zbraní.AK-47Zemřel 23. prosince 2013 ve věku 94 let na plicní embolii.+ 1 fotka+ 2 fotky

Kalašnikov. Jméno, které si spíše spojíte se zbraní – ta jej ovšem dostala po ruském konstruktérovi pěchotních zbraní. Sedmnácté dítě, vyučený zámečník a mechanik… a přirozený talent, co se týče samopalů.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová21. 12. 2018 10:11

Michail Timofejevič Kalašnikov se narodil 10. listopadu 1919 ve vesnici Kurja v Altajském kraji. Vyučil se zámečníkem a později nastoupil u Sibiřsko-turkestánských drah jako mechanik. Na podzim v roce 1938 započal svou základní vojenskou službu. Už zde se projevil jako talent. Během druhé světové války v roce 1941 utrpěl vážná zranění v bitvě, byl převezen do nemocnice a tam získal své první poznatky o konstrukci zbraní.

Po propuštění dostal dovolenou trvající šest měsíců – a právě tu využil ke konstrukci prvního samopalu. Během zkoušek se zjistilo, že funguje bez problému, a proto dostal šanci jej vylepšit. Kalašnikov byl později převelen na Hlavní dělostřelecký úřad.Ke konci války začal konstruovat automatickou pušku pro nový náboj – jakmile zbraň splnila všechny podmínky, byla zavedena do výzbroje jako AK-47: to se událo v roce 1949. Výroba probíhala v iževské zbrojovce Motozavod. Vyrobeno bylo zhruba 70 milionů kusů.

Roku  1971 získal titul doktora technických věd, působil jako poslanec Nejvyššího sovětu SSSR a v penzi mu v Iževsku bylo uděleno čestné občanství.

Na podzim roku 2013 byl hospitalizován. Zemřel 23. prosince 2013 ve věku 94 let na plicní embolii.

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Související články

Další články