Na 20 000 včel pronásledovalo seniorku dva dny, aby vysvobodily svou královnu

23. února 2018 Redakce Lifee.cz
Tom Moses / Dailymail.co.uk
Tom Moses / Dailymail.co.uk

Představte si roj 20 000 včel, který se usadil na kapotě vašeho auta během toho, co jste si byli nakoupit. Husí kůže? A teď si ho představte ještě jednou. Na tom samém místě ráno poté, co ho včelaři odstranili…

Pětašedesátiletá Carol Howarth by to nazvala jako „neuvěřitelné utrpení“. Právě na její Mitsubishi Outlander se v neděli kolem oběda uvelebil masivní včelí roj, když si odskočila do obchodu v centru města Havefordwest v britském Západním Walesu.

Zatímco plnila svůj nákupní košík, u jejího auta vypuklo pozdvižení. Kolemjdoucí se zastavovali a fotili si tuto neobyčejnou podívanou. Projíždějící auta dokonce zpomalovala, aby se na ten poprask podívala zblízka.

To seniorka Carol Howarth moc nadšená nebyla. Měla ale štěstí – na pomoc jí přispěchal Tom Moses, správce národního parku Pembrokeshire Coast, spolu s dalšími dvěma včelaři, kteří měli roj odstranit.

„Viděl jsem roje na věcech jako tahle, ale nikdy tak velké. Bylo to něco – takový ten ,wow‘ moment,“ řekl Moses.

„Měl jsem trochu obavy z toho, že roj byl uprostřed města před hospodou a že někdo udělá něco hloupého a ublíží včelám,“ dodal, a tak pro jistotu zastavil a s kolegy se pokusil roj setřást.

Tom Moses / Dailymail.co.uk

Když se pak paní Howarthová vracela domů autem, věřila, že její problém byl vyřešen… jen aby ráno zjistila, že velký hnědý „flek“ je na kapotě zase.

Musela proto kontaktovat včelaře podruhé. Těm se včely podařilo nadobro odstranit až kolem šesté odpoledne.

Včelař Roger Burns Pembrokeshire Beekeepers řekl: „Je možné, že královnu nalákalo něco v autě – možná sladkost nebo jídlo. Roj asi 20 000 včel ji následoval a sedl si na kufr auta.“

„Vzal jsem s sebou papírovou krabici a setřásl jsem ho opatrně a tak rychle, jak to jen bylo možné, protože jsem si byl vědom jeho velikosti i toho, že je uprostřed hlavní ulice.“

Během zákroku dostal 15 až 20 žihadel. Včely se na stříbrném Mitsubishi ale potřetí už neukázaly.

„Starám se o včely 30 let a nikdy jsem neviděl roj jako tenhle. Je pro něj přirozené následovat královnu, ale je zvláštní a překvapivé, že auto následoval dva dny. Bylo to docela zábavné,“ uzavřel téma Burns.

Přečtěte si také:

Zdroj: The Telegraph