Nejlepší péče o džíny? Perte je jednou ročně, radí výkonný ředitel Levi's

Pokud dáte džíny do mrazáku, nebudou zapáchat, uvedla firma Levi's.
Zdroj: Thejeansblog.com

Výkonný ředitel značky Levi’s Chip Bergh odhalil, jak udržuje své džíny v perfektním stavu. A budete zírat – i když je otázkou, zda údivem, či znechucením. Své džíny dle serveru Mashable pere jednou do roka.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 16. 02. 2018 14:39

Důvody jsou dva. Jeden jsme prozradili již v úvodu – džíny si zachovají tvar, barvu, celkovou kvalitu. Podle něj by džíny nikdy neměly přijít do kontaktu s pračkou. V opravdu vzácných případech je vypere v ruce a pověsí, aby uschly.

Druhý důvod je o něco sofistikovanější. A v kontextu moderní vyspělé společnosti poměrně kontroverzní – aby ušetřil za vodu.

V příspěvku na síti LinkedIn, který pojmenoval The Dirty Jeans Manifesto (Manifest špinavých džínů), uvedl následující:

„Dozvěděli jsme se, že průměrný pár džínů spotřebuje zhruba 3 500 litrů vody – a to jen po dvou letech nošení, budete-li prát džíny jednou týdně,“ napsal Bergh. „Skoro polovinu totální spotřeby vody, tedy 1 600 litrů, vyplýtvá spotřebitel na praní džínů. To se vyrovná 6 700 sklenicím pitné vody!“

Byť je tento ekologický záměr šlechetný, současné vysoké nároky na hygienu dle veřejnosti splňovat nemusí. Jak tedy výkonný ředitel Levi’s džíny udržuje?

Joliekinga.com

Pokud je potřísní a skvrny zůstanou viditelné, vyčistí je žínkou. „To jen pokud nejsou úplně špinavé,“ upřesnil. V opačném případě je namočí do vody a vypere je v ruce.

Není to ale tak dlouho, co se k praní džínů ve výjimečných situacích uchýlil. V minulosti Levi’s navrhoval džíny zamrazit. Pokud to uděláte jednou měsíčně, zbavíte je nežádoucích pachů.

Odborníkům se ale tento postup příčí. Například Stephen Craig Cary, odborník na zmrazené mikroby, tvrdí, že mnoho bakterií přežije i nízké teploty.

Existuje tedy univerzální návod na čištění džínů? Server Tech Insider zveřejnil informativní video, které zodpoví všechny vaše otázky. Pro ty, co angličtinu neovládají, přikládáme tipy v češtině.

Návod na údržbu džínů:

1. Džíny perte ideálně po čtyřech až šesti nošeních.

2. Rozhodujte se ale dle prostředí, v němž se pohybujete. Záleží na množství mikrobů, které se v daném místě vyskytují. Čím rizikovější prostředí je, tím perte džíny častěji.

3. Džíny zašpiněné hlínou, jídlem či tělními tekutinami vyperte ihned.

4. Aby kalhoty nevybledly, otočte je před praním naruby.

5. Pokud jste do džínů investovali nemalé peníze a bojíte se o ně, můžete použít antibakteriální sprej.

Není důvod, abyste se strachovali o své zdraví kvůli bakteriím na dlouho nepraných džínách. Riziko je minimální. V experimentu, který zveřejnil server Tech Insider, sebral student vzorky z vnitřních stran nohavic, a zjistil, že jejich množství se od 13 dní po 15 měsíců nošení změnilo jen minimálně. 

Zbožňujete džínovinu? Pak byste měli vědět, že prominentní denim vládne jarním trendům:

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články