Neuvěříte, proč mají populární propisky otvor ve víčku

Když chytrý design zachraňuje životy.
Zdroj: ScienceAlert.com

Když se design snoubí s vědou, může zachraňovat životy. Nevěříte? Což takhle si to ukázat na propisce?

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 20. 02. 2018 18:04

Víčka, která vám opravdu (ne)vyrazí dech

Design je v současnosti na vrcholu. Požadavky se stupňují úměrně s pokrokem lidstva i vzrůstajícími nároky na život. Můžeme mít (alespoň v Evropě) vše, na co si vzpomeneme. A proč to nechtít v tom nejoriginálnějším tvaru, z toho nejlepšího materiálu a v nejvíce žádoucí velikosti?

Přednosti stylového výrobku ale nemusí začínat a končit pěkným vzhledem a praktičností. Co když je tu ještě jedna vlastnost? Ta, která opravdu vyrazí dech?

Jedno je jasné – víčka propisek značky BIC to nebudou.

ScienceAlert.com

Sto nešťastníků

Jejich design je totiž nejen praktický, ale může i zachránit život. To díky skulince na víčku. Ne, opravdu výrobci nešetřili materiálem. Důvod je jiný, naprosto geniální. Tento miniaturní otvor zvyšuje šance, že budete po jeho nechtěnému pozření moct dýchat.

To se může hodit vzhledem k tomu, jak lidé s oblibou okusují propisky. Jejich víčka pak nedopatřením mohou skončit v dýchacím ústrojí. „Ve Spojených státech na následky udušení víčkem každoročně umře kolem stovky lidí,“ uvedl Matt Payton z deníku The Independent.

„Všechna víčka našich [propisek] BIC jsou v souladu s mezinárodními bezpečnostními normami, abychom snížili riziko vdechnutí u dětí na minimum,“ píše se na stránkách společnosti. „Některá z těchto prodyšných víček, která našla využití třeba u [modelu] BIC Cristal, mají malý otvor nahoře v souladu se stávajícími bezpečnostními normami.“

Další výrobci začali na popud zpřísněné legislativy dělat na propiskách otvor také. Umělecká krádež je zkrátka někdy pro dobro věci.

Mohlo by vás zajímat:

Zdroj: Science Alert

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Související články

Další články