Ohlédněte se za našimi předky: Lidové tradice v předvánočním čase

Vyrobte si krásný betlém z vosku
Zdroj: Pleva
Návštěvy adventních trhů jsou samozřejmostíVyrobte si krásný betlém z voskuKrásný adventní věnec můžete ozvláštnit voňavými svíčkamiAdventní kalendář z perníčků má kouzlo+ 1 fotka+ 2 fotky

Tradice českých Vánoc má své počátky již v době pohanské. Pro člověka nastával zvláštní magický čas, protože koloběh v přírodě souvisel se slunečním cyklem, a bylo to právě slunce, které je symbolem životadárné síly. Ke slunci se tehdy upíraly modlitby, obřady i zvyky. V současné době mají naše Vánoce křesťanské pojetí, ale většina českých domácností zažívá Vánoce v ateistické podobě jako svátek klidu, míru a pokoje v kruhu svých blízkých a milovaných.

Petra Járková
Petra Járková13. 12. 2018 10:40

Advent – doba duchovní přípravy

Vánoce vnímáme jako velmi dlouhý a klidný svátek i díky adventu, času rozjímání a dobročinnosti, který trvá 4 týdny a vrcholí Štědrým dnem. Dříve bývala v době adventu v hostincích pro stálé hosty kořalka svařená se skořicí a hřebíčkem zdarma jako projev díků za přízeň. Dnes už se bohužel od této tradice ustoupilo a adventní čas pociťujeme spíše na výzdobě měst, domů, ale také oken, plotů a dveří. Soboty a neděle bychom v době adventu měli trávit svátečně, tedy nikoli prací, ale procházkami, návštěvami hezkých míst, kostelů, muzeí či galerií. K tomu později přibyli návštěvy vánočních trhů a dnes i obchodních center. Celé předvánoční období má sváteční nádech a nese se v duchu příprav – pořádného gruntování, radostného balení dárku i tradičního pečení cukroví, které se na Štědrý den dávalo dětem, aby byly hodné.

Adventní věnec

Adventní věnce se pletou necelých 150 let, jedná se tedy o poměrně novou tradici. Svícen symbolizuje vítězství a důstojnost a je holdem tomu, kdo je očekáván a přichází jako vítěz. Kruhová podoba věnce pak symbolizuje ustavičnou cestu slunce a věčnost. Podoba adventních věnců bývá velmi rozličná – tradiční kruhový věnec bývá spleten z větviček různých jehličnanů s různými drobnými ozdůbkami a čtyřmi svíčkami. Najdete ale také svícny sestavené pouze ze svíček nebo naopak velmi bohaté svícny plné mašlí a ozdůbek, na kterých si svíček sotva všimnete. Přesto jsou čtyři adventní svíce tím nejdůležitějším. První je železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Každou neděli se rodina obřadně schází u věnce a zapaluje jednu novou svíci. Další týden pak svíci druhou a tak až do neděle poslední.

Barbora a Mikuláš

Sv. Barbora nám podle pranostik přináší takové počasí, jaké bude až do Vánoc. Na Sv. Barboru zároveň svobodné ženy trhají větvičky přešlé mrazem, říká se jim barborky. Ty pak dají doma do vázy a čekají na to, jestli na Štědrý den vykvetou. Pokud ano, slečna se do roka vdá. Barbora je pro děti poměrně nudná, zato Sv. Mikuláš jim to vynahradí. Děti ho milují zejména pro jeho štědrost a těší se na to, že je společně s andělem a čertem navštíví, a když odříkají básničku a celý rok byly hodné, dostanou také balíček. Tradičně nosíval ořechy a ovoce, ale nyní často bývají součástí balíčku také medové perníčky nebo jiné sladkosti.

Adventní kalendář

Protože pro děti je každé čekání dlouhé a čekání na Vánoce téměř nekonečné, mohou jim rodiče připravit radost na každý prosincový den a pořídit adventní kalendář. Má 24 okének a prozradí dětem, jak daleko je tedy ten vytoužený Štědrý den. Každý den děti otevírají jedno okénko, kde se skrývá překvapení. Snad nejklasičtější adventní kalendáře obsahují kostičky čokolády, šikovné maminky pak svým dětem zhotovují závěsné kalendáře plné nejrůznějších maličkostí a překvapení. Adventní kalendář tak skrývá 24 malých dárečků. Na každý den jeden.

Vánoční cukroví

Pečení začíná v mnohých domácnostech už v prvních prosincových týdnech. A to zejména proto, že některé druhy cukroví potřebují odležet a změknout. Třeba medové perníčky z pravého českého medu. V zimě je dobré konzumovat více medu také pro zvýšení obranyschopnosti. Pokud pečete tradiční vosí hnízda, perníčky, vanilkové rohlíčky a linecké vsaďte na rodinné recepty. V osvědčené klasice se riskovat nevyplácí.

Předvánoční výzdoba

Mimo tradičního gruntování probíhá v českých domácnostech také zdobení. Na dveřích visí věnec, na záclonkách jedlové větvičky, ve vázičce voní větvičky borovice, na kterých jsou první ozdoby. Chvojí můžeme ozdobit různými ozdůbkami ze včelích mezistěn, obzvláště hezky vypadají mezistěny na věnci na dveře, působí poté velice křehce. Také si můžeme vyrobit vánoční svícen z perníkového těsta a ozdobit ho přírodní svíčkou ze včelího vosku. 

Magická atmosféra

Pokud se rozhodnete vnést do své domácnosti trochu magické atmosféry, vydejte se za skauty, kteří v sobotu před čtvrtou adventní nedělí roznášejí po kostelech, náměstích, trzích i knihovnách Betlémské světlo. Světlo se zapaluje v Betlémě, vlaky putuje celou Evropou a z Vídně se přes Brno dostává do naší republiky. Vydávané světlo je symbolem křesťanství, vědění, poznání, lásky, ale také pospolitosti a sounáležitosti.

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Související články

Další články