Fit a krásnátestovánísoutěže

Nestrašte děti peklem: Jaký má strach z čertů dopad na dětskou psychiku?

Thumbnail # Nestrašte děti peklem: Jaký má strach z čertů dopad na dětskou psychiku?

Zdroj:Pixabay

Dnes večer přijde možná i k vám domů Mikuláš a čerti. Pokud je vaše dítě uvidí poprvé, raději ho na příchod pekelníků připravte. Rozhodně ho ale nestrašte, může ho to dlouhodobě poznamenat.

Petra Járková 5. prosince 2018

Rodiče by neměli při slavení svátku svatého Mikuláše podle logopedů strašit děti čertem. U těch dětí, které mají vrozené dispozice, může stres z čerta spustit vadu řeči a dítě může začít koktat. 

Výzkum pořádaný před pár lety klinikou Logo byl celostátní a sbíral data z ordinací foniatrů a logopedů. Potvrdilo se, že i dospělí pacienti si uvědomovali, že událost s Mikulášem a čertem u nich vyvolala koktavost. Údiv a následná stresová situace u dítěte, kde je například vrozená dispozice, mohou ovlivnit vadu řeči. Z výzkumu prokazatelně vyšlo 63 případů, kdy museli rodiče následně docházet s dítětem k odborníkovi.

Thumbnail # Dnes je sváteční den: Historie oslav Mikuláše u nás i jinde v Evropě
Mohlo by Vás zajímat:

Dnes je sváteční den: Historie oslav Mikuláše u nás i jinde v Evropě

Podle logopedky je nejlepší prožít Mikuláše bez stresu s dárky, postačí ovoce a malá sladkost. Ideální je vyvolat pozitivní vjemy a ne strach. Například podle brněnského psychoterapeuta Aleše Aujezkého může být pro děti setkání s čertem stejně stresující záležitostí, jako je pro dospělé přepadení v parku. Trauma si potom mohou nést celý život.

Je třeba jasně dbát na hranici toho, kdy je strašení čertem ještě součástí mikulášského příběhu a kdy už jej použijeme jako výchovný prostředek, když dítě zlobí. V tu chvíli to není dobře. Dítě může zažívat strach, vztek, bezmoc a k rituálu nepřilne – nebude jej mít rádo. Vychováváte přece vy, ne nějaké „vyšší autority“.

Nečekaný zážitek hrůzy může zejména dítě dlouhodobě poznamenat, ale úplně stejně to platí i pro dospělé. Nemusí to být jen návštěva Mikuláše, a hlavně jeho pomocníka čerta. Podobné následky mohou mít i veškeré náhlé stavy ohrožení života, jako jsou autonehody, přepadení, setkání s úmrtím, závažným zraněním nějaké osoby či jiné velmi intenzivně prožívané situace. U citlivých jedinců se může vyvinout až stav nazývaný posttraumatická stresová porucha.

Proto i u obtížně vychovatelných dětí má čert jen přiměřeně postrašit, ale nakonec ať je opravdu zahnán dvěma hodnými kolegy, dítě ať je hojně obdarováno a strach se rozpustí ve sladké čokoládě a mandarinkách.

Podobné články

Zavří­t reklamu