Jak poznat příznaky úzkosti u vašeho psa?

10. dubna 2018
zdroj: pixabay
zdroj: pixabay

I zvířata mají duši a vnímají vše, co se děje jim samotným nebo v jejich blízkém okolí. I psa mohou trápit psychické problémy. Jak tyto strachy a úzkosti u svého psa nejlépe poznat?

Odborníci odhadují, že 14 % psů v celých Spojených státech amerických trpí separační úzkostí. Tato úzkost je nejčastější poruchou psí psychiky. Přes to všechno je někdy velice obtížné tuto psychickou nemoc odhalit. Hlavním příznakem je samotné chování psa. Takto postižený pes očekává vždy to nejhorší a dle toho se i chová. Ať už nápadně, či nenápadně.

Když jdete pro nové štěně

Vždy chtějte vidět jeho rodiče. Správný chovatel vám je musí na vyžádání ukázat. Měl by vám i ukázat místo, kde jeho psí svěřenci žijí.

Nikdy si neberte nedůvěřivé štěně. Jakmile se pes takto chová, něco nebude v pořádku.

Když už takovéto štěně máte doma

Zajeďte zpět za chovatelem a zeptejte se ho na genetické dispozice psa. Byla podobně bázlivá i jeho matka s otcem? Nebo prarodiče?

Špatná socializace

Socializace je ve štěněcím věku velice důležitá. Jestli štěně vyrůstá v tmavém koutě a člověk za ním přijde jednou za čas, ponese si to do celého svého pozdějšího života.

Platí to zejména v případě, že pes nebyl seznámen s různým prostředím v době mezi narozením a 14. týdnem věku, což je kritické období.

Například štěňata z velkochovů a další psi, kteří vyrůstali v klecích, mají často celoživotní problémy se strachem a úzkostí i po tom, co je někdo zachrání.

Hledejte známky týrání

Týraná zvířata si k novému majiteli nesou velké množství traumat. Bázlivost může s týraním také souviset.

Příznaky úzkosti

Bázlivost

Rychlý dech a vyplazený jazyk, i když pes není přehřátý

Nadměrné pouštění chlupů

Snahy o útěk

Nervózní pobíhání sem a tam

Ocas strčený mezi zadní nohy

Zavří­t reklamu