Pacientů s mozkovou mrtvicí přibývá: Jak této zákeřné nemoci předcházet?

Mrtvice může postihnout každého z nás.
Zdroj: Profimedia
Mrtvice postihuje velké množství Čechů.Dbejte na životosprávu i životní styl.Prevence proti mrtvici existuje.Mrtvice může postihnout každého z nás.+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

V roce 2017 končily v českých nemocnicích úmrtím nejčastěji hospitalizace pro cévní nemoci mozku, to dokládají aktuální údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Lékaři u nás také pozorují v posledních letech mírný nárůst počtu pacientů s mozkovou mrtvicí. Existují však účinné metody prevence i regenerace. Prospěšné jsou v tomto ohledu také bylinky.

Petra Járková
Petra Járková 29. března 2019

Cévní nemoci mozku sužují české pacienty. Nejnovější data ÚZIS ukazují, že v roce 2017 byly důvodem k hospitalizaci v 16,3 procenta případů. Byla u nich zjištěna nadprůměrná ošetřovací doba, která činila 13,3 dne. I přesto lidé hospitalizovaní pro tato onemocnění jim nejčastěji podlehli, a to v 9,9 procenta případů.

Cévní mozková příhoda – strašák vyspělých zemí

V posledních letech v České republice pozorujeme mírný nárůst počtu pacientů, které postihne cévní mozková příhoda neboli mozková mrtvice. Ročně se jedná o přibližně 47 tisíc osob. V globálním měřítku patří mozková mrtvice mezi jednu z nejčastějších příčin úmrtí. Nastává v případě, že je do některé části mozku snížen nebo zcela přerušen přísun krve v důsledku vytvoření krevní sraženiny. Následně dochází k odumření mozkové tkáně. Cévní mozková příhoda se hojně objevuje u lidí s vysokým krevním tlakem. Mezi rizikové faktory patří také obezita, diabetes nebo vysoká hladina cholesterolu v krvi.

Lámání kolen.
Mohlo by Vás zajímat:

Mučicí praktiky středověku: Vaření v kotli, lámání kolen i vykuchání

Mozkové mrtvici je možné poměrně účinně předcházet. Důležité je nekouřit a dodržovat zdravý životní styl. Při prevenci cévních mozkových příhod a vůbec veškerých cévních problémů je třeba se nejprve zaměřit na očistu cév. V tomto směru jsou úspěšné bylinky. K nejlepším patří echinacea, pelargonie a gotu kola. Dále je důležité přispět k regeneraci cév. Na jejich zpevnění, rozšiřování a tím zrychlení průtoku krve dobře působí především gemmoterapeutika (výtažky z pupenů). Nejúčinnější jsou gemmoterapeutika jako kaštan jírovec, jeřáb oskeruše, kotvičník zemní a hlavně jinan. Ke zpevnění cév může pomoci tinktura z pupenů z černého bezu a lnice. Důležitá je též péče o játra, která ke zlepšení cévních problémů přispívá.

Regenerace pomocí bylin i kmenových buněk

Pokud člověka mozková mrtvice postihne, důležité je co nejdříve zahájit léčbu. Rozpuštění krevní sraženiny by mělo proběhnout do tří, maximálně čtyř a půl hodiny. Lze tak zabránit trvalým následkům. Při rehabilitaci po cévní mozkové příhodě mohou být prospěšné bylinky. Vhodná je třezalka, která pomáhá k obnově nervového vlákna. Nejlépe účinkuje v kombinaci pitné kúry, obkladů a masáží třezalkovým olejem. Pro podporu regenerace a obnovy mozkové tkáně je vhodný bělotrn kulatohlavý.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články