Před 83 lety se narodil Václav Havel: Co pozitivního dal tenhle velikán Česku?

V srdcí Čechů zůstane Havel navždy
Zdroj: zdroj: facebook
Ale většině lidí se do paměti vepsal tak, jak to uměl nejlépe: se srdcem na konci.Václav Havel: Jedna z tváří sametové revoluce: symbol svobody, nového začátku.Z kádrových důvodů nebyl přijat ani na vysokou školu s humanitním zaměřením – místo toho šel na ČVUT.Během listopadových událostí se Václav Havel stal vůdcem Občanského fóra a krátce nato je zvolen prezidentem Československa.+ 2 fotky+ 3 fotky

Dnes by Václav Havel oslavil 83. narozeniny. Do naší historie se zapsal zejména jako jeden ze zakladatelů protikomunistického hnutí Občanské fórum a jako první prezident České republiky. Přestože našemu nejslavnějšímu prezidentovi nemůže leckdo přijít na jméno, je neoddiskutovatelné, že pro nás udělal věci, které stojí za povšimnutí.

Petra Járková
Petra Járková 5. října 2019

Alegorické hry kritizující režim

Václav Havel byl velkým dramatikem. Od roku 1960 pracoval jako technik v Divadle Na Zábradlí. Zájem o humanitní hodnoty v něm zažehl touhu po dramaturgii. Tu vystudoval na DAMU. Své hry později začíná uvádět právě v Divadle Na Zábradlí.

Charta 77

Vlna solidarity vyvrcholila vznikem Charty 77. Ta požadovala dodržování lidských práv a Václav Havel se stal jedním z jejích prvních mluvčích. Odměnou za Chartu 77 byla šikana, represe a sledování.

Lidové noviny

Václav Havel se také podílel na založení samizdatových Lidových novin, které měly velký význam. Poskytovaly totiž pravdivé informace.

Několik vět

Havel byl spoluautorem petice Několik vět, která ve své podstatě uvolnila lavinu odporu ke stávajícímu režimu, a to i u těch, jejichž loajalita byla neochvějná.

Otevřel Pražský hrad veřejnosti

Když Václava Havla koncem roku 1989 zvolili prezidentem Československa, Pražský hrad byl pro veřejnost nepřístupný. Havel nechal otevírat jednu bránu po druhé. „Chceme, aby se Hrad stal tím, čím možná byl v době Rudolfa II.,“ uvedl Havel poté, co otevřel první ze zakázaných dveří. Na Havlův pokyn byl zrušen plechový krycí plot kolem prezidentské vily a také nechal otevřít Královské zahrady.

NATO

Václav Havel výrazně přispěl ke vstupu České republiky do Severoatlantické aliance (NATO) v roce 1999. Vyvedl také Československo z Varšavské smlouvy.

Evropská unie

Před svým odchodem z prezidentské funkce v roce 2004 silně prosazoval vstup České republiky do Evropské unie. Ten se uskutečnil krátce po jeho odchodu z postu prezidenta.

NA FOTKY PREZIDENTA VÁCLAVA HAVLA SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Další články