Fit a krásnáTestováníSoutěže

Vzpomínáme na českého velikána: Sedm let od smrti Václava Havla

Vzpomínáme na českého velikána: Sedm let od smrti Václava Havla
Zdroj: Česká televize
+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Sedm let dnes uplynulo ode dne, kdy odešel Václav Havel. Vzpomínky na dramatika, disidenta a prvního polistopadového prezidenta i letos ožijí v mnohých z nás. Jeho myšlenky a názory totiž provokují dodnes. Jedno je ale jisté, z nynější politické situace by rozhodně radost neměl.

Barbara Lorenzová 17. prosince 2018

Poslední adventní neděle

Byla poslední adventní neděle 18. prosince a poslední československý a první český prezident strávil poslední chvíle na chalupě na Hrádečku. Jeho smrt oznámil Havlův tajemník Vladimír Hanzel na Facebooku. Z osobností společenského a politického života reagoval jako první tehdejší premiér Petr Nečas, který se právě nacházel v živém vysílání Otázek Václava Moravce.

Reakce české elity

Za pár hodin se v médiích i na sociálních sítích začaly objevovat další názory. Například současný prezident Miloš Zeman ocenil Václava Havla jako člověka, který „dokázal být statečný v době, kdy odvaha nebyla levná“. Zavzpomínal teolog a filozof Tomáš Halík a vyzval k návratu k Havlově „morální tradici“. Osobnost zesnulého prezidenta podle něj vystihovala hluboká lidská slušnost, touha po poznání a po pravdě. 

Především ale Havlovi věnovaly tichou vzpomínku miliony lidí po celé České republice. Byl totiž jako prezident velmi oblíben. Svědčí o tom i anketa Největší Čech, ve které se pravidelně objevuje na druhém místě hned za Karlem IV.

Kondolence ze zahraničí

Reakce přicházely i ze zahraničí. Americký prezident Barack Obama označil Václava Havla za člověka, díky kterému lidé získali svobodu, a za inspiraci pro celý svět. Podobně se vyjádřili i další významní státníci včetně Angely Merkelové a tehdejšího francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho či Anderse Fogha Rasmussena, jenž byl tehdy generálním tajemníkem NATO. Truchlil také Adam Michnik či Lou Reed a členové kapely Rolling Stones.

Před 81 lety se konal státní pohřeb Tomáše Garrigue Masaryka, kdy byl vezen ulicemi Prahy na stejné lafetě, jako později Havel
Mohlo by Vás zajímat:

Před 81 lety se konal státní pohřeb Tomáše Garrigue Masaryka, kdy byl vezen ulicemi Prahy na stejné lafetě, jako později Havel

Smuteční projev

Den po Havlově úmrtí vyhlásila vláda třídenní smutek. Na poslední den smutku, tedy 23. prosinec, potom připadl pohřeb. Obřad se uskutečnil v katedrále sv. Víta, jeden z projevů měl tehdejší prezident republiky Václav Klaus. Jeho smuteční projev byl zásadní a byl také výjimečný – i proto, že se v něm ani v nejmenším neprojevila letitá rivalita, která se v 90. letech vytvořila mezi Václavem Klausem a Václavem Havlem.

Hovořila také někdejší ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightová. Vzpomněla na něj jako na pokračovatele humanistických tradic Komenského a Masaryka. 

Inspiruje stále

Leckoho Václav Havel inspiruje a stále znovu se ukazuje, nakolik platné jeho myšlenky dodnes jsou. Ne každý ho však bezmezně uznává. Dnes se velmi často setkáváme s termínem „pravdoláskaři“ nebo nověji „havlisté“. Nejsou však myšleny v pozitivním světle.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články