První žena ve funkci britského premiéra: „Železná lady“ Margaret Thatcher by dnes oslavila 93. narozeniny

12. října 2018
wikipedia
wikipedia

„Diplomacie beze zbraní je jako hudba bez hudebních nástrojů.“ Taková byla oblíbená diplomatická poučka političky, předsedkyně britské vlády a vůdkyně Konzervativní strany, která Spojenému království velela s rozhodností a nekompromisností v letech 1979-1990.

Narodila se v městě Grantham v anglickém hrabství Lincolnshire. Její otec byl hokynář a aktivně se zajímal o politiku, byl dokonce příslušníkem Liberální strany. Margaret začala svá studia na Oxfordské univerzitě, kde se věnovala chemii, a později zde vystudovala také práva.

Již od počátku 50. let byla aktivní v komunální politice v Dartfordu a v roce 1959 byla dokonce poprvé zvolena do Dolní sněmovny. Promlouvala za konzervativce o oblasti bydlení a venkova, stala se stínovou ministryní financí, průmyslu a nakonec také školství. Podpořila, jako jedna z mála konzervativních poslanců, dekriminalizaci homosexuality.

V roce 1975 se stala vůdkyní Konzervativní strany a za jeden ze svých projevů namířených proti Sovětskému svazu si vysloužila v sovětských novinách Rudá hvězda přezdívku Železná lady. O čtyři roky později se stala britskou předsedkyní vlády. Patřila k nejméně populárním ministerským předsedům Velké Británie, především kvůli škrtům ve veřejných výdajích a ostrým chováním vůči odborům.

V roce 2011 o ní byl natočený film a úlohu Železné lady převzala na filmovém plátně Meryl Streep. Margaret Thatcher měla v posledních letech života silné zdravotní potíže. Zemřela 8. dubna 2013 v Londýně po mozkové mrtvici.

Zavří­t reklamu