Speciál: Hubněte s námiTestovánísoutěže

Seznamte se s Grahamem, „jediným“ přeživším automobilové nehody

Seznamte se s Grahamem, „jediným“ přeživším automobilové nehody
Zdroj: Elitereaders.com
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Telefonujeme za jízdy a pak naříkáme na nespravedlnost osudu. Právě manipulace s telefonem během řízení bývá nejčastější příčinou silničních nehod. Jejich četnost se nyní pokouší srazit Australané nápaditým a, nutno podotknout, lehce bizarním způsobem…

Barbara Lorenzová 28. července 2016

Komise pro dopravní nehody (Transport Accident Commission) v australském státě Victoria se spojila s melbournskou sochařkou Patriciou Piccinini – a stvořily Grahama.

To je přezdívka pro „člověka“, chcete-li sochu, který přežil automobilovou nehodu. A rozhodně jako člověk nevypadá.

Elitereaders.com

Má placatou hlavu, aby si chránil uši a nos. Ta je posazena rovnou na ramenou – když nemáte krk, jen těžko si ho poraníte. Mezi žebry mu visí dodatečné bradavky, co mají sloužit jako airbagy. A jeho kůže je téměř doslova hroší.

Nezapomeňme ani na chodidla. Pokud vám připomínají tlapky králíka, není to příznak šílenství. Díky nim dokáže Graham přeskočit protijedoucí vozidla v momentě, kdy hrozí náraz.

Elitereaders.com

Kdyby Graham jako řidič havaroval, nehodu by s největší pravděpodobností přežil. Jeho proporce ale mají daleko od skutečného člověka. Ten proto nemá šanci havárii přežít. Ani při nižší rychlosti.

„Nebezpečí je poměrně vysoké dokonce při pomalých rychlostech jako 25, 30 a 35 kilometrů za hodinu,“ řekl traumatolog, doktor Christian Kenfield. Podle něj lidé traumata z nehod nesnášejí dobře.

Poselstvím Grahama je upozornit řidiče, že lidské tělo je velmi křehké a není stavěné na přežití nehod. A že telefon do ruky za volantem nepatří.

Elitereaders.com

„K úrazu je nejnáchylnější hlava. Jak zastavuje mozek, aby se pohyboval dopředu [a dozadu], hrozí jeho rozmačkání o přední a zadní část lebky.“

David Logan, expert na bezpečnost na silnicích z Univerzity Monash, dodal:

„V moderním světě se vystavujeme daleko větším rychlostem a tělo není fyziologicky stavěné na to, aby absorbovalo energii, když to jde s námi z kopce. Náraz je o zvládnutí energie – pohybujeme-li se na silnici, máme nějakou energii. Když najednou zastavíme auto, protože narazíme, energie musí být absorbována autem a řidičem.“

Elitereaders.com

S Grahamem se můžete potkat ve Státní knihovně v australské Victorii od 21. července do 8. srpna. Poté bude putovat napříč zemí.

Zdroj: Elite Readers

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články