Slavná milenka krále Ludvíka XV.: před 297 lety se narodila Madame de Pompadour

Tělo mrtvé markýzy převezeno do jejího domu v Paříži.
Zdroj: Plume d'histoire
Markýza byla krásná jako obrázek.Jeanne-Antoinette Poisson, markýza de Pompadour byla v letech 1745–1750 milenkou krále Ludvíka XV.Ludvík XV. byl francouzský král z rodu Bourbonů a byl pravnukem „krále Slunce“ Ludvíka XIV.Ludvík XV. udělil roku 1745 Jeanne-Antoinette titul markýza de Pompadour.+ 3 fotky+ 4 fotky

Dcera „společnice“ pro muže vyššího postavení, milenka, blízká a důvěrná přítelkyně: markýza de Pompadour stála po boku krále i poté, co s ním již neměla milenecký poměr.

Redaktor
Redaktor 31. 12. 2018 00:36

Jeanne-Antoinette Poisson se narodila 29. prosince 1721 v Paříži. O původu jejího otce se stále vedou spekulace, dle dokumentů to ale byl obchodník Francois Poisson. Její matka se živila jako „femme galante“ (společnice), v čemž pokračovala i po manželství s Poissonem. Mladá Jeane-Antoinetta získala své vzdělání v klášteře voršilek. Její otec byl stíhaný jako dlužník, utekl do Německa a rodina se dostala do finančních potíží. To vše vyvrcholilo rozvodem.

O vzestup Jeane-Antoinetty se postaral „strýček“ Charles-Francois Paul Le Normant de Tournehem. Platil její soukromou výuku, kde se učila zpívat, hrát divadlo a tančit, hrát na hudební nástroje, vzdělávala se. Její mládí a krása jí pomohly okouzlit nejvlivnější osobnosti tehdejší kultury a umění. Jeane-Antoinette se provdala za synovce svého „strýčka“, díky čemuž se stala příslušnicí nižší šlechty. Narodily se jim dvě děti, ale první syn zemřel brzy po narození.V blízkosti krále se ocitla několikrát, brzy jej zaujala a v roce 1745 jí byla přidělena ve Versailles soukromá komnata. Aby mohla být součástí královského dvora, musela náležet k vyšší šlechtě, proto bylo manželství ukončeno a ona se stala markýzou de Pompadour. Za svého života velice vášnivě podporovala vědy a umění.

Na dvoře jí nikdy nebyl odpuštěn její nízký společenský původ – dvořané jí pohrdali, stejně tak i královská rodina. S tím vším se ovšem vypořádala. Její poměr s králem skončil zhruba v roce 1750 – král ji veřejně označil jako „chladnou“. I přesto zůstávala jeho blízkou důvěrnicí.

Když jí zemřela dcera a její otec, její zdravotní stav se zhoršil. V roce 1764 ji postihla těžká migréna, vysoká horečka a zápal plic. Zemřela 15. dubna 1764 ve věku 42 let. Byla pohřbena do hrobky, ve které byly pohřbeny její dcera a matka – toto místo bylo zdevastováno během Velké francouzské revoluce a později zcela zničeno. Proto její ostatky leží někde pod rue de la Paix.

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články