Student z Islandu představil rozložitelnou pitnou lahev, kterou můžete klidně sníst

Na skládkách nebo v oceánu skončí ročně stovky milionů tun odpadu.
Zdroj: Dezeen.com

Pijete balené nápoje každý den a lahve bezmyšlenkovitě vyhazujete? A víte, že trvá stovky let, než se v přírodě rozloží? S představou milionů tun odpadu na dně oceánu se nespokojil islandský student Ari Jóhnsson. Na výstavě DesignMarch v Reykjavíku představil revoluční řešení. Jen těžko skrývat bezmezný údiv – jeho vynálezem je totiž biologicky rozložitelná pitná lahev, kterou můžete klidně sníst.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 09. 02. 2018 12:10

„Četl jsem, že padesát procent plastu se použije jednou a pak se vyhodí. Podle mě je tedy urgentně potřeba najít způsoby, jak nahradit něco z neskutečného množství plastu, který produkujeme, používáme a vyhazujeme každý den,“ řekl student Islandské akademie umění magazínu Dezeen. „Proč používáme materiály, kterým trvá stovky let, než se v přírodě rozloží, na jedno napití a pak je vyhazujeme?“

Na tuto otázku by většina konzumentů balených nápojů zřejmě jen pokrčila rameny. Jóhnsson se rozhodl jednat. Vymyslel biologicky rozložitelný obal, který směle nahradí plastovou lahev.

Je vyroben ze směsice práškové formy agaru, látky nacházející se v mořských řasách, a vody. Při spojení vznikne hmota podobná želé. Po umístění do formy ji lze tvarovat dle libosti.

„Proč je tento mix mořských řas a vody zajímavým řešením, je životnost lahve,“ řekl student časopisu Fast Company. „Aby udržela tvar, je zapotřebí, aby obsahovala tekutinu, a jakmile se vyprázdní, začne se rozkládat.“ Podle designéra udrží tato biologicky rozložitelná lahev svůj tvar až do vyprázdnění.

Výrobní materiál ale není dokonalý. Podle designéra tkví největší problém v trhavosti obalu. Což může být – pokud lahev přenášíte v menší kabelce – poměrně nepříjemné.

Dezeen.com

„Nemůžu říct, že je to perfektní řešení našeho problému s plastovými lahvemi, ale je to start a myšlenka, která nám snad pomůže dívat se na nové způsoby řešení problému,“ míní Jóhnsson. „Přechod k opětovně využitelným lahvím je také skvělý, ale bude to mít svoje pro a proti, stejně jako můj projekt. Čím víc způsobů k řešení této záležitosti budeme mít, tím lépe.“

Než a zda se lahev dostane do regálů, které v současnosti přetékají plastem, ještě není jasné. Rozhodnutí by to ale bylo úžasné. Ročně se na skládkách nebo oceánských dnech nahromadí stovky milionů tun odpadků.

Pokud se podaří zapracovat na odolnosti obalu, lze věřit, že padne poslední překážka u těch, kteří pohodlnosti užívání této lahve příliš nevěří. Tedy předposlední – voda může být trochu slaná kvůli užitým řasám. Ne každému to může být po chuti.

V opačném případě nechť zájemce neváhá nádobu rovnou sníst! Podle autora vynálezu chutná podobně jako mořské řasy.

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články