Ekologický rádce: Jak můžete i vy pomoci životnímu prostředí?

Přírody je nutné si vážit.
Zdroj: unsplash.com
Plastové pytlíky a sáčky si totiž mnoho mořských živočichů plete s planktonem, a tak se jimi postupně udáví.Plastový odpad je všude. Doslova.Vyměňte klasický sprchový gel za mýdlo.Na nákup si noste svou tašku.+ 2 fotky+ 3 fotky

Evropská unie zakázala používání jednorázových plastů. Za igelitky v obchodě si musíte připlatit. Jste i vy s novým rokem odhodlaní pomoci planetě si ulevit tím, že ji nebudete tolik zatěžovat „svými problémy“? Máme pro vás pár tipů, jak na to.

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák31. 01. 2019 09:23

Skoncujte s PET lahvemi

Ty se u nás (prozatím) nedají recyklovat, a tudíž jich na skládkách končí celých 26 %. Vytřídí se jich totiž zhruba jen procent 70 a k recyklaci jich doputuje pouhá půlka. Plast je past, a to nejen pro zemi, ale i pro vás. Rakouští vědci totiž nedávno objevili v lidské stolici mikročástice plastu, které se nejvíce používají v potravinářském a textilním průmyslu.


Myjte se mýdlem

Plasty omezíte také tím, že vyměníte klasické sprchové gely za kostku mýdla. Ty navíc kolikrát bývají i mnohem zdravější pro vás samotné.
Mějte svou tašku

Nejen že ušetříte svou peněženku, ale snížíte i vámi vyprodukovaný odpad. Plastové pytlíky a sáčky si totiž mnoho mořských živočichů plete s planktonem, a tak se jimi postupně udáví. Spousta odpadu bohužel končí v oceánech, kde pak otráví vše, co jim přijde do cesty.

Spotřebu pytlíků omezíte také tím, že si do nich nebudete v supermarketu balit ovoce a zeleninu. Máte možnost si pořídit pytlíky znovu použitelné a nebo na to jít úplně nejjednodušeji – nebalit je vůbec. Koupená jablka stejně před jídlem doma umyjete.


Kafe pijte ze svého

Některé kavárny se již řídí zahraničním trendem – tedy začínají zavádět vratné kelímky. Na spoustě místech nemají problém ani s tím vám udělat kávu do vašeho osobního hrnečku.


Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články