Vědci prý vynalezli způsob, jak plasty přeměnit na tekuté palivo. Nahradí snad ropu?

12. června 2018
pixabay
pixabay

Nová metoda spotřebovává méně energie než její předchůdkyně. A aby toho nebylo málo, výsledný produkt je kvalitnější.

Jak se zbavit plastového odpadu? To je otázka, kterou se usilovně snaží zodpovědět desítky špičkových vědců z celého světa. A mají pro to pádný důvod. Odhaduje se totiž, že už kolem roku 2050 bude v oceánech víc plastu než ryb. Situace je tedy skutečně zoufalá.

Problém spočívá v tom, že recyklovat tento materiál není vůbec jednoduché. Polyethylen (nejvíce používaný plast na světě) se sice vyrábí z fosilních paliv, jenže je neuvěřitelně stabilní. Můžete ho samozřejmě zahřát natolik, aby došlo k uvolnění atomových vazeb, které mu propůjčují jeho strukturu – ve výsledku ale dostanete chaotickou směs plynu, ropy, vosku a popela, jež není nijak zvlášť užitečná.

Naděje však umírá poslední. Chemik Zhibin Guan z Kalifornské univerzity ve spolupráci s odborníky z Šanghajského institutu organické chemie navrhl techniku recyklace plastu, která vyžaduje mnohem méně tepla a tím i energie.

Inovativní proces využívá tytéž chemické katalyzátory, které běžně vytváří polymery – jen upravené tak, aby je místo toho rozkládaly. Zatímco při běžném postupu je zapotřebí zahřát plast na cirka 400 °C, této metodě stačí asi 175 °C.

Jak už to ale tak bývá, nová technika má i své nevýhody – je pomalá (celý proces zabere přibližně čtyři dny) a výše zmíněné katalyzátory nejsou právě levné. Guan a jeho tým nicméně pilně pracují na tom, aby byla ještě účinnější. Doufejme, že uspějí…

Zavří­t reklamu