Speciál: Hubněte s námiTestovánísoutěže

Revoluční pánská antikoncepce „ucpe“ chámovody proti úniku spermií

Revoluční pánská antikoncepce „ucpe“ chámovody proti úniku spermií
Zdroj: MedicDaily.com
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

„Čekáte miminko“ – tuhle větu nechce slyšet na 85 milionů mužů nebo žen ročně. Nový člen rodiny se totiž v mateřském lůně zformoval neplánovaně. Blýská se ale na lepší časy. Na trh by se měl za dva roky dostat pánský antikoncepční přípravek Vasalgel, vyvinutý „neziskovkou“ Parsemus Foundation, který učiní průbojným spermiím přítrž.

Barbara Lorenzová 30. března 2016

Nebojte, pánové, nejde o plošný hubící prostředek s cílem vymýtit spermie v těle. Ale o pružný hydrogel, který se pomocí injekce vstříkne do chámovodů, kde odstřihne spermie od vnějšího prostředí.

Na tuto revoluční antikoncepci si však budete muset ještě počkat. Je totiž ve fázi testování na zvířatech. Poslední experimenty ale přinesly vzrušující výsledky.

Vypláchnout a oplodnit

Tuctu mladých králíkům byl vstřikován Vasalgel v různých dávkách. Jedenáct z nich bylo „neplodných“ okamžitě. To znamená, že v jejich ejakulátu nebyly žádné stopy po spermiích. Výjimkou byl jeden samec, u něhož výzkumníci zaznamenali malé množství spermií. Netrvalo to však dlouho a i ten zanedlouho nepustil spermie z těla.

Z vaginy reproduktor? Španělé vynalezli poševní empétrojku pro rodičky, která roztančí plod
Mohlo by Vás zajímat:

Z vaginy reproduktor? Španělé vynalezli poševní empétrojku pro rodičky, která roztančí plod

Všech dvanáct králíků tak nebylo schopno oplodnit samice. Nevykazovali přitom jakoukoliv neobvyklou reakci, jak uvádí autoři studie v časopise Basic and Clinical Andrology.

Pokud ve vás dříme ekologický duch, zřejmě se teď čertíte, že se chlupáči možná stali oběťmi nechtěné kastrace. Ale zbytečně. Sedmi z králíků byl posléze Vasalgel vypláchnut z chámovodů a spermie se chovaly normálně. Jako by se nechumelilo.

Přes to všechno je ale na projevy euforie brzo. Tyto konkrétní závěry teprve čekají na zveřejnění a pochází zatím jen z úst výzkumníků, jak uvedl server Science Alert.

Vstříknout a nečekat

Suma sumárum, už s jedinou injekcí Vasalgelu se pánové mohou těšit z nejpudovější lidské činnosti bez obav z případných alimentů. Ale rezervní kondom v kapse nechť zůstane – na pohlavní choroby je totiž Vasalgel krátký. Aplikace je rychlá, jednoduchá, efektivní, antikoncepce bezpečná a dlouhotrvající. Dokonce víc, než výzkumníci očekávali.

Těhotenství jako diagnóza: většina zaměstnavatelů nepřijme nastávající matky, ukázal výzkum
Mohlo by Vás zajímat:

Těhotenství jako diagnóza: většina zaměstnavatelů nepřijme nastávající matky, ukázal výzkum

„Výsledky našich pokusů na králících byly dokonce lepší, než jsme očekávali,“ řekl Donald Waller, farmakolog na Univerzitě v Illinois v Chicagu, který na experimenty dohlížel. „Vasalgel má velmi rychlý antikoncepční účinek, který trval po celou dobu studie díky unikátním hydrogelovým vlastnostem. Ty jsou důležité pro antikoncepční přípravky užívané lidmi.“

Na nich se Vasalgel začne testovat později v tomto roce. Když vše půjde, jak má, dostupný bude do dvou let za rozumnou cenu. Společnost Parsemus Foundation se nechala slyšet, že náklady na přípravek sníží natolik, aby si jej mohli dovolit muži na celém světě.

„Antikoncepční vývoj je velmi nákladný,“ řekla Elaine Lissner, výkonná ředitelka firmy. „Ale tohle není jen další začínající projekt; tenhle už je blízko. Je čas dokončit práci, kterou jsme začali.“

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články