Tři manželky, tuberkulóza, zármutek: básník Paul Éluard zemřel 18. listopadu na infarkt

15. listopadu 2018
facebook
facebook

Francouzský básník, jeden ze zakladatelů surrealistického hnutí, antimilitarista, bojovník za svobodu, ale i smolař, obdivovatel Stalina a komunista. Takový byl Paul Éluard.

Eugène Emile Paul Grindel se narodil 14. prosince 1895 v Saint-Denis. Během první světové války působil na frontě jako zdravotník – tehdy se stál antimilitaristou, odpůrcem organizované války. V šestnácti letech onemocněl tuberkulózou, byl nucen ukončit studia a jet se léčit do Švýcarska, kde poznal svou první ženu Galu. Měli spolu jednu dceru.

Tehdy začal psát své první básně, stal se ústřední postavou pařížské dadaistické skupiny a později se zařadil do skupiny surrealistů. Jeho manželství časem pohltila krize a jeho problémy, promítané v jeho tvorbě, se znásobily návratem tuberkulózy a následně také odchodem jeho ženy, která jej opustila pro Salvadora Dalího. Podruhé se oženil v roce 1934 s modelkou jménem Nusch.

Za druhé světové války byl členem francouzského hnutí Résistance. Bojoval i svými básněmi. V roce 1942 se stal členem Francouzské komunistické strany, což jej odklonilo od surrealismu. Často vyzdvihoval Stalina a veřejným prohlášením dokonce odsouhlasil popravu Záviše Kalandry (to se stalo v roce 1950 v rámci vykonstruovaného procesu s Miladou Horákovou).

Jeho žena Nusch zemřela předčasně v roce 1946 a svůj zármutek promítl do díla Le temps déborde. Věnoval se svým vášním: míru, svobodě, sebeovládání. Svou třetí ženu, Dominique Laure, potkal na Sjezdu obránců míru v Mexiku v roce 1949 a vzal si ji o dva roky později.

18. listopadu 1952 ukončil život francouzského básníka Paula Éluarda infarkt myokardu. Jeho pohřeb byl organizovaný komunistickou stranou a konal se v Charenton-le-Pont. Je pohřben v Paříži na hřbitově Père Lachaise.

Neděle 24. 3

3 skvělé tipy z luštěnin: Ochutnejte salát z cizrny s uzeným kachním prsem, krémovou čočkovou polévku i kaši ze žlutého hrachu s grilovaným filetem ze pstruha

Stále více lidí obohacuje svůj jídelníček rostlinnou stravou. Do popředí se znovu dostávají suroviny, které byly v našem prostředí využívány po ...

Více

3 skvělé tipy z luštěnin: Ochutnejte salát z cizrny s uzeným kachním prsem, krémovou čočkovou polévku i kaši ze žlutého hrachu s grilovaným filetem ze pstruha