Fit a krásnátestovánísoutěže

Válečné drama Tobruk: Pro Fialu bylo natáčení psychicky i fyzicky náročné, film je věnován otci Václava Marhoula

Válečné drama Tobruk: Pro Fialu bylo natáčení psychicky i fyzicky náročné, film je věnován otci Václava Marhoula
Zdroj: Česká televize
+ 5 fotek+ 6 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Česko-slovenský válečný film z roku 2008 režírovaný opěvovaným Václavem Marhoulem, který je momentálně na vrcholu díky novému filmu Nabarvené ptáče, navazuje v syrovosti na román Rudý odznak odvahy. Film přibližuje divákům osud československých vojáků během druhé světové války v Africe, především u Tobruku.

Petra Járková 13. února 2020

Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim roku 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války.

Autentické záběry

Ve filmu se vyskytují autentické záběry z dob, kdy se v Tobruku válčilo. Fotografie a filmy pořídili dva vojáci a velcí přátelé – plukovník Karel Klapálek a major Karel Střelka. Dcera Karla Střelky je má v pozůstalosti po otci a režiséru Marhoulovi je pro filmování zapůjčila. Film získal tři České lvy za rok 2008 v kategorii nejlepší kamera, hudba a zvuk.

Velmi náročné natáčení

Herec Radim Fiala prohlásil, že natáčení tohoto filmu bylo jedno z nejkrásnějších, které kdy zažil, i když prý bylo neskutečně fyzicky i psychicky náročné. Herci dokonce před natáčením strávili 12 dní pod neuvěřitelnou zátěží ve výcvikovém kempu ve Vyškově. Kromě toho všichni herci prošli před natáčením kompletním lékařským screeningem, aby se zjistil jejich aktuální zdravotní stav. Natáčení bylo totiž tak náročné, že bylo nutné, aby byli v co nejlepší formě.

Válečný film Zelená zóna: Po boku Matta Damona hrají skuteční váleční veteráni z Iráku a Afghánistánu
Mohlo by Vás zajímat:

Válečný film Zelená zóna: Po boku Matta Damona hrají skuteční váleční veteráni z Iráku a Afghánistánu

Nešťastná osobní událost

Během natáčení došlo k velmi nemilé situaci. Režisérovi Marhoulovi zemřel otec. Film je tak věnován právě jemu. Po návratu do ČR čekala na režiséra Marhoula a střihače Luďka Hudce náročná práce ve střižně v podobě čtyřiceti kilometrů dlouhého hrubého negativu, z kterého se měl sestavit konečný film.

Pocta československým veteránům

Tento film je v hluboké úctě věnován všem československým veteránům a hlavně příslušníkům 11. československého pěšího praporu Východního, kteří po boku Angličanů, Australanů, Poláků a Jihoafričanů na podzim roku 1941 bránili před německými a italskými jednotkami poslední, spojenci ovládaný strategický přístav na severu Libye jménem Tobruk.

NA FOTKY Z FILMU TOBRUK SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

NA VÁLEČNÝ FILM TOBRUK SE MŮŽETE PODÍVAT DNES VE 22 HODIN NA ČT2

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu