Velký průvodce materiály: Bavlna aneb jak poznat kvalitní tričko?

Takhle vypadá rostlina, na které roste bavlna
Zdroj: Pixabay
Ada Bartlová napsala zajímavou publikaci Vše, co jste chtěli vědět o móděMysleli jste si, že bavlně víte všechno?Co chcete vědět o módě?Jak poznat kvalitní bavlněné tričko?+ 2 fotky+ 3 fotky

Jak se získávají jednotlivé textilní materiály, jak se zpracovávají, jaké mají vlastnosti a jak se o ně pečuje? Vše se dozvíte v tomto seriálu o látkách a materiálech.

Redaktor
Redaktor 14. 11. 2018 18:41

Už jste jistě mockrát dumali nad etiketou na nějakém kousku oděvu, popsanou mnoha záhadnými slovy. Bavlna, vlna, tomu ještě tak rozumíme, ale co třeba modakryl nebo polyamid? Nebo proč je polyester jednou tenký a prodyšný a podruhé tvoří kousavý obal vhodný akorát tak ke smažení ve vlastní šťávě?

Vše se dozvíte. Dnes začneme s bavlnou!

Určitě si říkáte, jé, bavlna, tu znám, o té si číst nepotřebuju – ale není to tak. Právě o ní byste vzhledem k její rozšířenosti měli vědět co nejvíc. Ona totiž bohužel není bavlna jako bavlna, jak jste se určitě už mnohokrát přesvědčili. Některým bavlněným tričkům dlouho vydrží hladký povrch i původní tvar, zatímco jiná se po prvním vyprání vytahají a pokryjí žmolky. Jak je to možné?

Začneme u pěstování

Rozdíl začíná už na plantáži, existuje totiž více druhů bavlníku. Bavlna je v dnešním světě velmi důležitou obchodní komoditou, pěstuje se zhruba v 90 zemích, tedy v podstatě všude, kde je pro ni vhodné klima. Nejvíc bavlny vyvážejí Čína, Indie, Spojené státy, Pákistán a Brazílie, ale pěstuje se také v Turecku, Mexiku, Egyptě, dokonce i v Evropě (např. v Bulharsku a Řecku). Klimatické a ekonomické podmínky také určují, jaký bavlník se na konkrétním místě bude pěstovat.

Druhy bavlníku

Na světě se pěstují především čtyři hlavní druhy bavlníku: více než 90 % připadá na bavlník srstnatý, o zbylá procenta se dělí bavlník stromový, bavlník keřovitý a bavlník bylinný. Každý druh má ještě spoustu kultivarů, které se neustále obměňují, takže třeba z bavlníku srstnatého je možné získat podprůměrnou i velice kvalitní surovinu.

Vlastnosti bavlny

Bavlna je rostlinný materiál tvořený cca z 90 % celulózou (pro srovnání: ve dřevu je cca 40–50 % celulózy). Bavlna je hořlavá podobně jako dřevo nebo papír, při spalování je podobně cítit a po dohoření z ní zbyde jemný šedý popílek. Tento test můžete použít v případě pochybností o složení materiálu. Stejně se při hoření chová také len, konopí, ramie nebo viskóza, ale živočišná a plastová vlákna (polyester, nylon) hoří jinak.

Bavlněné vlákno je samo o sobě málo elastické, proto se bavlněné látky mačkají a vytahují. Přidáním elastanu do bavlněné látky se tento nedostatek vyrovná, proto jsou trička s elastanem tvarově stálejší než ta z čisté bavlny. Také kvalitní dlouhovlákenná bavlna se méně mačká a deformuje. Mokrá bavlna je pevnější než suchá bavlna. V praxi to znamená, že bavlna dobře snáší praní a ždímání a může se sušit pověšená, aniž by se zdeformovala. Výjimku tvoří řídce pletené a tkané látky, jejichž mizernou strukturu nezachrání ani pevnost materiálu.

Bavlna se při praní sráží, ale srážlivost velmi závisí na druhu suroviny, vazbě a dodatečných úpravách látky. Bavlna snáší styk se zásaditými látkami, ale je špatně odolná proti kyselinám. Většina běžných pracích prášků je zásaditá a bavlně nevadí – ale pozor, vadí elastanu, proto tričko s jeho přídavkem praním postupně ztrácí pružnost. Bavlnu lze bělit chlorovými prostředky (Savem), které jsou většinou silně zásadité. Běžné kyseliny, se kterými bavlněné oblečení přijde do styku, tedy kyseliny obsažené v potu nebo v pití, kterým se polijete, jsou neškodné a stačí je prostě vyprat.

Bavlna a teploty

Bavlna snáší vysoké teploty a může se proto vyvařovat, žehlit na vysokou teplotu a napařovat. Bavlna výborně absorbuje vlhkost a relativně rychle schne, s funkčními materiály se ale rychlost schnutí nedá srovnávat. Mokrá bavlna je navíc studená, takže na výrobu přírodního termoprádla se mnohem víc hodí vlna, která hřeje i za mokra. 

Bavlna dobře přijímá barvu a dá se barvit i doma, a to barvami určenými na rostlinné materiály. Bavlna nezadržuje pachy tolik jako umělé materiály, ale na druhou stranu je horší než např. vlna.

Nevýhody bavlny

Bavlnu nežerou moli, ale vlhká snadno zplesniví. Proto nás maminky učily, že nemáme házet propocená bavlněná trička do koše a mokré ručníky je potřeba rozprostřít. Máte-li problém se zatuchlými ručníky, doporučuji ručníky z bambusové viskózy nebo bambusovo-bavlněné směsi, které jsou proti plísni přirozeně odolnější. 

Pokud vás zajímají další informace o bavlně a dalších materiálech. Také o módě, stylu a značkách, stojí za přečtení nová publikace Vše, co jste chtěli vědět o módě, která vám tento zajímavý svět odhalí a přiblíží.

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články