Nejoblíbenější jídlo generála Pavla: V zelňačce podle manželky Evy nesmí chybět švestky

Eva Pavlová připravila s Romanem Vaňkem oblíbený pokrm generála Pavla.Roman Vaněk v kuchyni hlavně pomáhal a nezapomněla na vtipné poznámky. Společně s Evou Pavlovou připravili oblíbený recept na zelňačku generála Pavla.Na základ polévky si připravíme asi 0,5 kg uzeného masa nebo uzených kostí, 2–3 velké brambory, 0,5 kg kysaného zelí. Dále budeme potřebovat houby, slaninu na škvarky, pikantní klobásu, zakysanou smetanu, sůl, mletý černý pepř, nové koření, bobkový list, sušené švestky a vodu.+ 4 fotky+ 5 fotek

Potenciální budoucí první dáma Eva Pavlová nechala nahlédnout do své kuchyně. Společně se šéfkuchařem Romanem Vaňkem uvařili oblíbenou polévku prezidentského kandidáta Petra Pavla. "Petr je vděčný strávník, ten sní všechno, ale zelňačku má hrozně rád," říká Pavlová.

Jana Jánská
Jana Jánská 26. 01. 2023 13:40

Zelňačka podle Evy, tak ji ve videu nazývá Roman Vaněk, který ženě aspirující na pozici první dámy pomáhá připravit všechny suroviny na oblíbený pokrm generála Petra Pavla. „V Bruselu bylo těžké na ni sehnat suroviny,“ zavzpomínala Pavlová na dobu, kdy s manželem žili v Belgii, kde byl generál Pavel v letech 2015 - 2018 předsedou vojenského výboru NATO. 

V receptu, který najdete níže, vás možná překvapí dvě suroviny, které při přípravě zelňačky nejsou tak tradiční - škvarky a sušené švestky. „Na Valašsku mi někdo říkal, přeci nemůžeš dát švestky do zelňačky! A další mi říkal, jak nemůžeš dát švestky do zelňačky,“ líčí ve videu Roman Vaněk, načež mu paní Pavlová dává ochutnat švestky z vlastní zahrádky. 

Na čem se oba shodli, je fakt, že zelňačka je víceméně sváteční polévka. „Já ji dělávám o Vánocích,“ uvedla ve videu Pavlová. 

Pojďme tedy k receptu, který tak chutná aktuálnímu kandidátovi na prezidenta Petru Pavlovi. „Základ polévky jsem viděla u kamarádky ze Slovenska, která vařila uzený se zelím,“ láká Eva Pavlová.

Zelňačka podle Evy Pavlové pro 4 - 5 osob

Na základ polévky si připravíme asi 0,5 kg uzeného masa nebo uzených kostí, 2–3 velké brambory a půl kila kysaného zelí. Dále budeme potřebovat houby, slaninu na škvarky, pikantní klobásu, zakysanou smetanu, sůl, mletý černý pepř, nové koření, bobkový list, sušené švestky a vodu.

V prvním kroku vložíme uzené do hrnce, zalijeme ho vodou a dáme s houbami vařit doměkka. Kosti vaříme asi hodinu, až z nich bude maso odpadávat. Kosti vyjmeme, necháme vychladnout a důkladně z nich obereme maso. Můžeme ho pak použít do polévky nebo k bramborové kaši.

Zelí scedíme (trochu nálevu se dá použít do polévky), překrájíme a dáme do vývaru z uzeného. V něm ho vaříme 10–15 minut.

Brambory oloupeme, nakrájíme na menší kostičky, vsypeme do hrnce, přidáme lžičku soli, zalijeme vodou a uvaříme doměkka. Brambory vaříme vždy zvlášť, nikdy je nepřidáváme k zelí, protože by nasály kyselost a nezměkly by.

K měkkému zelí přidáme obrané maso, vlijeme uvařené brambory i s vodou a společně povaříme. Zelňačku osolíme, opepříme, přidáme nové koření a bobkový list a spolu s uzeným masem ji ještě krátce povaříme.

Slaninu nakrájíme na kostičky a v kastrolku opékáme, až pustí sádlo a udělají se škvarky. Ty vyjmeme na talíř s ubrouskem. Na sádle krátce opečeme nakrájenou klobásu a také ji vyndáme na talíř.

Do hotové zelňačky ještě vmícháme klobásu, slaninu, trochu sádla ze škvarků a na kousky nakrájené sušené švestky. Vše krátce prohřejeme.

Zelňačku s uzeným masem nalijeme do misek nebo hlubokých talířů a můžeme přidat 1–2 polévkové lžíce zakysané smetany. Nejlépe však chutná až druhý den.

Související články

Další články