Princezna Victoria oslavila se Švédy státní svátek: Za jejím úsměvem se skrývají léta boje s anorexií a perfekcionismem

Princezna Victoria oslavila se Švédy státní svátek: Za jejím úsměvem se skrývají léta boje s anorexií a perfekcionismem
Zdroj: Profimedia
Princezna Victoria se jednou stane švédskou královnou. O tomto faktu rozhodla změna v zákonu o následnictví, která vešla v platnost tři roky poté, co se dívka narodila. Jak Victoria přiznala, kvůli stresu z toho, že jednou povládne své zemi, trpěla na prahu dospělosti anorexií. Během roku velmi výrazně zhubla (viz srovnání fotek z let 1996 a 1997) a její problém s příjmem potravy už nemohl palác ututlat.Svůj podíl na princeznině chorobě bohužel mají i rodiče, král Karel XVI. Gustav a královna Silvia (na snímku), kteří dcerku od jejích 18 let systematicky připravovali na roli královny.V roce 1997 se Victoria musela po zralé úvaze vzdát studií na univerzitě v Uppsale a odjet se léčit do Ameriky. Zde se zamilovala do svého osobního trenéra Daniela Westlinga, jehož roku 2010 pojala za manžela, a tak z něj učinila prince.S Danielem má Victoria dvě děti - jedenáctiletou Estelle a sedmiletého Oscara. Na archivním snímku pózují rodiče s dcerou, která se jednou stane královnou jako její maminka.+ 2 fotky+ 3 fotky

Když se v úterý otevřely u příležitosti Národního dne brány švédského královského paláce obyčejným smrtelníkům, nesměla u toho chybět korunní princezna Victoria (45) s rodinou. Oblečená v národním kroji působila podle listu Daily Mail sebejistě, klidně a vyrovnaně. Ne vždy tomu ale tak bylo. Před 25 lety si okatá brunetka prošla obdobím, na které by raději zapomněla.

Tereza Švandová
Tereza Švandová07. 06. 2023 18:30

Psal se rok 1997 a Victorii bylo pouhých 20 let, když na ni dolehla tíha její úlohy. Kvůli zavedení práva absolutní primogenitury v roce 1980 se totiž z tehdy tříleté princezny stala následnice trůnu na úkor mladšího bratra Karla Filipa (44). Victoriini rodiče, král Karel XVI. Gustav (77) a královna Silvia (79), ji na náročnou úlohu poctivě připravovali od jejích 18 let.

Za nedokonalost se začala trestat odmítáním jídla

To si ale na mladé dámě vybralo svou daň. Představa, že se jednou stane královnou, byla pro Victorii natolik stresující, že se neblaze podepsala na jejím zdraví. Dívka se začala potýkat s poruchou příjmu potravy. "Celou dobu jsem chtěla být víc a dělat víc, než jsem vůbec byla schopná," cituje Daily Mail Victorii.

Pro švédskou televizní stanici STV navíc v roce 2017 uvedla, že se vinou dyslexie a úzkostných stavů cítila "hloupá a pomalá". Na základě toho se s největší pravděpodobností začala trestat odmítáním jídla.

V listopadu 1997 královský palác oznámil, že se Victoria potýká s anorexií. To, o čem se vinou princezniny stále pohublejší postavy čile šuškalo od dubna onoho roku, se tak v očích veřejnosti stalo smutným faktem.

Z anorexie vyléčili Victorii v USA

Aby unikla pozornosti médií a měla více času sama na sebe, rozhodla se Victoria odložit studium na univerzitě v Uppsale a odcestovat do USA. "Tam se mi dostalo profesionální pomoci, což bylo nesmírně důležité. Naučila jsem se pojmenovávat své pocity, nastavit si laťku na přijatelnou výšku. Do té doby jsem stále měla pocit, že nejsem dost dobrá," přiznala Victoria před šesti lety v nezvykle otevřené zpovědi pro švédskou televizní stanici TV4.

I když dostat se z anorexie nebylo podle princezniných slov vůbec jednoduché a stálo ji to hodně času i bolesti, nakonec její pobyt v USA nebyl tak traumatický. Potkala tam totiž svého budoucího manžela, osobního trenéra Daniela Westlinga (49). Vzali se v roce 2010 a mají spolu princeznu Estelle (11) a prince Oscara (7).

Victoria nechce, aby dcera skončila stejně jako ona

Victoria se nyní plně věnuje královským povinnostem, přičemž se zaměřuje na problematiku zdraví. Svůj pověstný perfekcionismus tak využívá právě v tomto směru. "Bohužel kvůli své povaze nikdy nebudu plně spokojená s výsledky své práce. Ale to nutně nemusí být negativum. Z mé až přehnané snahy teď může profitovat moje vlast," soudí Victoria, která si také do smrti musí hlídat správné stravování.

A před sebou má ještě jeden zásadní úkol: připravit na roli královny dceru Estelle. Ta se podle maminky už čile zajímá o lidi kolem sebe a toto sociální cítění se jí jednou jako panovnici bude hodit. "Chci, aby měla co nejnormálnější dětství stranou médií. Na její budoucí roli ji hodlám připravovat velmi postupně a hlavně úměrně věku," zapřísáhla se Victoria podle magazínu People.

Zdroje informací:

Dailymail.co.uk

People.com

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Související články

Další články