Zemřela Jean Kennedy Smith. Byla posledním žijícím sourozencem bývalého prezidenta USA J.F. Kennedyho

Zemřela Jean Kennedy Smith. Byla posledním žijícím sourozencem bývalého prezidenta USA J.F. Kennedyho
Zdroj: /wikimedia.commons/public domain
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

V minulých dnech tento svět navždy opustila Jean Kennedy Smith, která byla posledním žijícím sourozencem prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Zemřela ve svém bytě a na pomyslný druhý břeh odešla ve svých 92 let. Během svého života toho však zvládla víc než dost.

Kateřina Sobolová
Kateřina Sobolová 19. června 2020

Jean Kennedy Smith byla nejmladší dcerou a zároveň osmým a předposledním dítětem Rose a Josepha Kennedyů. Tedy rodiny, která měla po několik desetiletí významné postavení v americké společnosti i politice.

Syn prezidenta Kennedyho byl časopisem People označen za nejvíce sexy muže.
Mohlo by Vás zajímat:

S přezdívkou John John byl označen za nejkrásnějšího muže planety. Syn prezidenta Kennedyho zemřel tragickou smrtí ve vlastním letadle

Diplomatka i aktivistka

Jean se však neproslavila pouze jako sestra prezidenta Kennedyho, sama totiž byla i americkou diplomatkou, aktivistkou a humanitární pracovnicí. S politikou se poprvé setkala, když začala vést kampaň pro svého staršího bratra J.F. Kennedyho, který byl v té době massachusettským senátorem.

J.F. Kennedy do prezidentského křesla usedl v roce 1961. O dva roky později ho pak jeho sestra Jean doprovázela na návštěvě Irska a pět měsíců na to byl na tehdejšího prezidenta USA spáchán atentát v Dallasu.

Prokletí rodu Kennedyů: Bylo nalezeno tělo Maeve Kennedy McKean, vnučky Roberta F. Kennedyho
Mohlo by Vás zajímat:

Prokletí rodu Kennedyů: Bylo nalezeno tělo Maeve Kennedy McKean, vnučky Roberta F. Kennedyho

Prokletý rod Kennedyů

V politickém prostředí se prosadili i další Kennedyho bratři. Robert F. Kennedy a Edward „Ted“ Kennedy byli americkými senátory, ovšem oba provázel těžký osud. Edwardův život změnila havárie letadla, ze kterého jej sice záchranáři dostali, měl však polámaná žebra, vnitřní krvácení, roztržené plíce a vážně poraněná záda, což ho trápilo až do jeho smrti. Robert, který v roce 1968 uspěl v prezidentských primárkách demokratů v Kalifornii, byl krátce na to zastřelen v Los Angeles.

Jeden ze synů Roberta – David Kennedy – zemřel v 28 letech na předávkování drogami. O třináct let později pak při nehodě na lyžích vyhasl i život jeho bratra Michaela.

A tragické osudy postihly i další členy rodu Kennedyů, o kterém se často říká, že je prokletý. Už v roce 1944 zemřel nejstarší ze sourozenců Joseph Kennedy junior, který padl ve druhé světové válce během plnění bojového leteckého úkolu nad kanálem La Manche. O čtyři roky později zahynula při letecké nehodě ve Francii i jeho sestra a tehdy teprve osmadvacetiletá Kathleen Kennedy Cavendish.

Velké neštěstí postihlo také rodinu Johna Kennedyho mladšího, který byl synem někdejšího prezidenta USA. V roce 1999 pilotoval letoun, se kterým havaroval v moři. Nehodu tehdy, stejně jako jeho žena a švagrová, nepřežil.

Tragédie klanu Kennedyů: Málo známá teorie milovníků záhad
Mohlo by Vás zajímat:

Tragédie klanu Kennedyů: Málo známá teorie milovníků záhad

Neustále pracovala

Ale zpátky k Jean. Ta se v roce 1956 provdala za už zesnulého Stephena E. Smithe, jenž pracoval jako vedoucí dopravy, a se kterým měla čtyři děti. V roce 1974 pak založila neziskovou organizaci s názvem Very Special Arts, která byla propojená s Kennedy Center, a jejímž úkolem bylo poskytovat příležitost lidem se zdravotním postižením v oblasti umění a vzdělávání.

V devadesátých letech byla dokonce zvolena americkou velvyslankyní v Irsku. Na tento post ji jmenoval prezident Bill Clinton a Jean na této pozici působila pět let.

Během této doby měla klíčovou roli v mírovém procesu v Severním Irsku. Její dcera Kym Smith pro CNN dokonce uvedla, že její matka byla ve svém životě nejvíce hrdá právě na zmíněnou irskou mírovou dohodu, která díky ní byla zprostředkována. „Na mírovém procesu odvedla úžasnou práci, neustále pracovala,“ uvedla Kym. „Žila skvělý a aktivní život, až dokonce její éry,“ dodala.

Za své pracovní nasazení byla v roce 2011 oceněna a stala se držitelkou Prezidentské medaile svobody za práci v USA. Tento týden ale náš svět opustila a odešla na druhý břeh.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články