Aleš Cibulka začínal před 30 lety ve Snídani s Novou: Byl jsem sebevědomý zajíc v děsivých retro košilích

Aleš Cibulka
Zdroj: Herminapress/Profimedia/koláž Lifee
Aleš Cibulka a Michal Jagelka, životní partneři, se znovu setkali ve Snídani s Novou.Aleš Cibulka a Michal Jagelka nechyběli na natáčení vánočního videoklipu Snídaně s Novou.Aleš Cibulka a Michal Jagelka si zavzpomínali na své televizní začátky společně se svými slavnými kolegy.Aleš Cibulka a Michal Jagelka si s předstihem užili vánoční atmosféru ve Snídani s Novou.+ 12 fotek+ 13 fotek

Moderátor Aleš Cibulka (46) vzpomíná v rozhovoru pro Lifee.cz na začátky ranního vysílání v Česku a na Snídani s Novou, kde téměř před třiceti lety působil. S partnerem Michalem Jagelkou (46) zažívali už v té době okamžiky nenadálé slávy, ale také nepříjemné trapasy související s brzkou ranní hodinou, kdy z domu oba odcházeli. 

Veronika Nováková
Veronika Nováková 19. 12. 2023 12:00

Moderátor Aleš Cibulka (46) dnes patří mezi nejoblíbenější české moderátory a v začátcích dokonce předčil kolegu Leoše Mareše (47). Úspěchy se před téměř třiceti lety chlubil také Cibulkův životní partner Michal Jagelka (46) a paradoxně moderoval rovněž ranní vysílání – jen v konkurenční televizi.

"Dělali jsme si legraci z toho, že co se týká ranní sledovanosti, tak máme jako rodina sto procent. Dobré ráno si se Snídaní konkurovalo, takže jsme si schválně neříkali, jaké máme hosty," vzpomíná Aleš Cibulka na nezapomenutelné životní období. Vstávali jsme oba ráno a před domem stála ve 4.15 dvě auta – jedno na Kavčí hory, druhé na Barrandov. Jednou se nám podařilo špatně nastoupit a vraceli jsme se zpátky, protože jsme se přehodili," směje se dnes s odstupem nepříjemnému trapasu.

Související video: Zaposlouchejte se do rozhovoru s moderátorem Pavlem Svobodou, který moderuje Snídani s Novou více než 25 let.

Aleš Cibulka předčil na Nově Leoše Mareše

Aleši, která nezapomenutelná událost se vám vybaví v souvislosti se Snídaní s Novou?
První událost, která se mi vybaví v souvislosti s mým příchodem do Snídaně s Novou, je ta, že tenkrát šlo o jakéhosi předchůdce SuperStar. V roce 1994, kdy začala vysílat Snídaně, byla jasná šestice moderátorů – tři dvojice. Ale otěhotněla Dana Morávková, takže díky Petru Maláskovi jsem se dostal do Snídaně. Tenkrát tedy začalo hledání jedné moderátorské dvojice. Pan ředitel Železný vymyslel takovou věc, že nás bylo z ohromného konkurzu vybráno celkem 26 a každý týden se vyřazovala jedna dvojice. Ve Volejte řediteli to tenkrát všichni sledovali a skutečně šlo o předchůdce SuperStar.

Jak to dopadlo?
Nakonec to dopadlo tak, že nebyla vybraná jedna dvojice, ale dvojice dvě. Já a Hanka Šimková, nejmladší dcera Miloslava Šimka, a v druhé dvojici byla Marcelka Pokorná – nevím, kde jí je dnes konec – a Leoš Mareš.

To je silná konkurence!
Konkurz tenkrát trval třičtvrtě roku a sobotu co sobotu ve Volejte řediteli oznamoval pan Železný, která dvojice vypadla. Nakonec jsme zůstaly jen dvě moderátorské dvojice. Tohle byl tedy náš začátek a příchod na Novu. Leoš Mareš byl pro třech vysíláních stažen z vysílání, protože zlobil – vymýšlel neskutečné kraviny.

Mé košile vypadaly děsivě, vzpomíná Cibulka

Jak jste se od té doby vizuálně proměnil?
Vizuálně jsem se proměnil tak, že to brzy bude třicet let. Kdybych to měl říct neskromně, tak si myslím, že jsem dozrál. Je hezké sledovat toho sebevědomého zajíce v jeho dvaceti letech. Tenkrát nás ještě neoblékali a nosili jsme si své vlastní oblečení – dodnes se mi vybaví některé košile, které jsem někde sehnal. Tenkrát nebylo tolik obchodů a byl jsem strašně pyšný na kousky, které jsem někde schrastil. Vypadá to děsivě a je to strašné retro.

Přišla rychlá sláva?
Byla to ohromná škola a Snídaně s Novou byla vlajkovou lodí televize Nova, proto jsme byli velmi rychle populární. Sledovanost byla tenkrát ohromná, protože se na to dívali opravdu všichni. Přišla rychlá popularita a bylo to krásné. Přes noc jsme patřili do staré dobré televize Nova, kde byla Eva Jurinová nebo Zbyněk Merunka. Bylo to velmi rychlé, ale vzpomínky jsou úžasné. Člověk to pořád sleduje jako věc, ke které kdysi patřil. Potom jsem rád, když se po letech sejdeme a zavzpomínáme si – a jsou zde kolegové, kteří jsou starší než já. To mě těší!

Co praktického vás Snídaně s Novou naučila?
Dalo mi to další živé vysílání. Ze Snídaně s Novou jsem plynule přešel do Dobrého rána v České televizi, takže jsem ranní vysílání dělal téměř deset let v kuse.

To jste se moc nevyspal.
Vůbec! Vysílalo se dvakrát týdně, takže za deset let dvakrát týdně dvouhodinový a později také tříhodinový přenos. Co mi to dalo? Jistotu, že vás v přímém přenosu opravdu nic nepřekvapí. Člověk se nádherně otrkal. Snídaně byla používaná jako líheň moderátorů – spousta z nich potom přešla dál a pokračovali ve své kariéře. Když se něco nepovedlo, ve Snídani to až tak moc nevadilo. Jako moderátor jsem měl šanci zkusit si naprosto všechno – od živých vstupů přes rozhovory. V tom je Snídaně neskutečně cenná.

Je nějaké téma, které se tam probíralo a které vám učarovalo?
Témata se hodně střídala, ale už tenkrát bylo zvykem, že do ranního vysílání chodily známé osobnosti. Člověk měl šanci pozvat si Helenu Růžičkovou, Jiřinku Jiráskovou, Evu Pilarovou, pana Horníčka. Všechny tyhle osobnosti, které už s námi nejsou. Já, jako kluk z malého města, jsem najednou udělal konkurz, a povídal jsem si se svými modlami, které jsem znal jen z televizní obrazovky. To bylo pro mě zjevením – vstup do velkého světa.

S partnerem Jagelkou došlo k nepříjemné záměně

Využíval jste někdy své slávy ve svůj prospěch?
Tohle možná fungovalo před revolucí. Je to půl na půl – někdy toho využijete a je to príma, ale někdy vám to lidé dají sežrat. „On je z té televize, tak mu to pěkně osolíme.“ Zažili jsme jinou krásnou věc – v době, kdy jsem vysílal v České televizi Dobré ráno, tak můj partner Michal Jagelka vysílal ve Snídani. Dělali jsme si legraci z toho, že co se týká ranní sledovanosti, tak máme jako rodina sto procent. Dobré ráno si se Snídaní také konkurovalo, takže jsme si schválně neříkali, jaké máme hosty. Vstávali jsme oba ráno a před domem stála ve 4.15 dvě auta – jedno na Kavčí hory, druhé na Barrandov. Jednou se nám podařilo špatně nastoupit a vraceli jsme se zpátky, protože jsme se přehodili. Tohle období trvalo asi rok a měli jsme obšancované celé ranní vysílání v republice. Takový domácí monopol.

Připomeňte si spolu s námi ve fotogalerii moderátora Aleše Cibulku v jeho začátcích na televizní obrazovce.

Související články

Další články