Zahradní architekt Ferdinand Leffler promluvil v talk show Na kafeečko o tom, které květiny by rád vrátil do českých zahrad nebo jak má vypadat ideální zahrada pro všechny věkové kategorie. Proč je podle něj tolik komplikovaná otázka bazénů? A proč se při budování terasy vyhnout umělým materiálům a raději vsadit na ty přírodní?
Zahradní architekt Ferdinand Leffler patří ve svém oboru mezi největší české kapacity. Přesto přiznává, že něco jako typickou českou zahradu nezná. "Nevím, co je dnes typicky česká zahrada, pokud se nebavíme o zahradě se sadem na Šumavě nebo v Krkonoších," zamýšlí se v talk show Na kafeečko. "Ovšem velká chyba, která se v zahradách opakuje, je, že si její majitel neuvědomí, že ji má k životu. Zahrada jej má lákat k tomu, aby v ní chtěl trávit čas," připomíná těm, kteří svoji vysněnou zahradu právě budují.
Doporučené video: Talk show Na kafeečko s architektem Ferdinandem Lefflerem
Zahrada mě musí lákat, radí Leffler
Většina Čechů podle něj přistupuje k zahradám jen jako k užitné zelené ploše a to je podle Lefflera špatně. "Vymyslet bychom ji měli tak, jako by to byl náš obývák – aby mě vytáhla na terasu, abych tam šel do sauny, abych šel s přáteli k ohništi. Zahrada je od toho, abych si ji užíval," radí odborník.
Promyslet bychom měli zahradu stejně jako interiér domu, přičemž je potřeba věnovat pozornost tomu, že jde o venkovní prostor. "Kde se vám dobře sedí? Kde na vás nekouká soused? Kde na vás nefouká? Kde na vás svítí tak akorát sluníčka?" vyjmenovává architekt otázky, které by si měl položit každý majitel zahrady.
Bazény a vířivky ničí kouzlo zahrad, tvrdí Leffler
Podle Ferdinanda Lefflera jsou to právě vířivky, co ničí kouzlo a půvab zahrad. A i bazény v tomto směru prokazují spíše medvědí službu. "Bazénků máme stejně jako psů. Velmi často je požadavkem bazén, přičemž velmi často se to přetavuje do biologicky čištěných jezer. Vodní plocha je za mě důležitá, na druhé straně je také cena práce. Vodní plocha potom kolikrát stojí stejně jako zbytek zahrady," naráží na fakt, že kvalitní bazén zkrátka vyjde na větší finanční obnos než levné nafukovátko z plastu.
"Mám dostatek financí na to, abych si udělal hezký bazén? Můžete tam dát nějaký, na který se budete dívat po zbytek života a vyčítat si, že tam stojí," varuje Leffler s tím, že pokud bazén plánujete hlavně pro děti, je třeba si uvědomit, že ty za pár let z domu odejdou.
Vsaďte na lichý počet stromů
Podobně jako v případě dokonalé fotografie existuje také u zahrad takzvaný zlatý řez. "Celé je to o práci s prostorem. Laikovi bych doporučil, aby si všímal toho, v jakých prostorách je mu dobře a proč. Proč všichni říkáme, že je nám dobře v místnostech s vysokým stropem? Můžeme se nadechnout a je nám fajn," uvádí Leffler zajímavý příklad a dodává, že také proto dělá u porostlých zahradních pergol vyšší strop.
Velké téma je podle něj počet stromů na zahradě. "Neměli byste končit na počtu dvou, což je takový architektonický vtip. Dva stromy jsou důležité, tři stromy už jsou skupina a naše mozky to mnohem lépe přijímají. Proto doporučuji liché počty," dává k dobru zajímavý tip. "Jsem také velmi opatrný s křivolakým tvarem záhonu, protože když se podíváte v lese, nic podobného tam nenajdete. S tím souvisí také méně druhů rostlin."
Vybírejte rostliny kvetoucí postupně
Ferdinand Leffler doporučuje do zahrad méně druhů rostlin, které kvetou ve stejnou dobu. "Než aby mi na zahradě kvetlo tisíc druhů rostlin, je lepší, aby na zahrádce o výměře 100 metrů čtverečních vykvetla záplava krokusů. Potom se to zbarví do šeříků a později třešní. Asi jako v lese, kde vnímáte jednotu, do které se díváte a je vám z ní dobře," říká zahradní architekt.
Mnoho nadšených zahrádkářů toto pravidlo nedodržuje. "Každý, kdo zahradu má, v ní chce mít všechno. Ale takhle to nefunguje, není to botanická zahrada – tam choďte, pokud chcete vidět hodně květin. V interiérech také nemáte každé okno jiné. Zahrada má vytvářet jednotu a pohodu," zdůrazňuje základní pravidla estetiky.
Do terasy jen přírodní materiály
Otázka terasy je podle Ferdinanda Lefflera stokrát důležitější než bazén nebo vířivka, protože v ní trávíte nejvíce času s přáteli. A lidé je podle něj dělají často příliš malé. "Ať je terasa krásná, velká, pohodlná. Další téma je materiál, který vám musí být příjemný. Varuji před dřevoplasty a podobnými náhražkami," dodává Leffler. Plasty z jeho zkušenosti brzy a velmi ošklivě stárnou.
"Všimněte si, jak krásně stárnou přírodní materiály. Jak krásně stárne dřevo. Plastová okna nebudou tak hezká, budou pokřivená. Nechte stárnout přírodní materiály," vyzývá veřejnost. Komu není příjemné dřevo, může použít keramickou dlažbu, kámen nebo hladký beton. "Jsou materiály, které si na nic nehrají, jsou pravdivé," říká Leffler.
O terase bychom podle něj měli uvažovat jako o prodloužení interiéru domu a třeba ji oživit kusem nábytku, který si v domě nemůžeme dovolit.
Pivoňky a růže zpět do českých zahrad
Také u zahradních rostlin existují trendy a podle Ferdinanda Lefflera se aktuálně vracíme ke kořenům. "V poslední době je to pivoňka, které jsem moc nemusel. I na škole to pro mě byla babičkovská rostlina. Čím dál víc jí ale přicházím na chuť. V poslední době dostávám také hodně dotazů na růže," dává nenápadný tip čtenářům Lifee.
"V zahradách se snažím vychytávat to, co potřebuje minimum a nejvíc dá. Znamená to, že si najdete rostliny, které rostou v nejbližším okolí, a sami si vyberete. Růže potřebuje více péče, ale vykvete vám dvakrát nebo třikrát do roka. Růže a pivoňky jsou něco, co bych do českých zahrad rád dostal," vzkazuje Čechům slavný zahradní architekt.
Na fotografie Ferdinanda Lefflera v jedné z krásných zahrad se můžete podívat v naší galerii.