Jitka Boho o své domácnosti: Ve svém bytě nesnese zrcadlo v ložnici, růže a nevyžehlené prádlo

Jitka Boho miluje uklízení: Ve svém bytě nesnese zrcadlo v ložnici a růže
Zdroj: Pavel Dvořák/Extra
Modelka a zpěvačka Jitka Boho přiznává, že je vysazená na dokonalý úklid.Jitka Boho prý svoji domácnost zařídila podle pravidel Feng-šuej.Jitka Boho vyrostla na vesnici a přísná pravidla pro úklid v ní ukotvilo teprve narození dcery.Modelka a zpěvačka Jitka Boho si proto nenechala ujít křest knihy Úklid pro klid.+ 16 fotek+ 17 fotek

Modelka a zpěvačka Jitka Boho (32) přiznává, že patří mezi ženy, které milují dokonale uklizenou domácnost. Dvojnásobná máma Jitka tu svoji zařídila podle přísných pravidel Feng-šuej, která například zakazují pichlavé rostliny nebo zrcadla v ložnici. V rozhovoru pro Lifee Jitka popisuje, jak jí s úklidem pomáhá také její osmiletá dcera Rosalie (8). 

Veronika Nováková
Veronika Nováková 14. 04. 2024 12:00

Modelka a zpěvačka Jitka Boho (32) se s rodinou před rokem stěhovala a s příchodem letošního jara už má jasno v tom, co do její domácnosti patří a nepatří. Základem je podle ní dokonalý úklid, jak to nařizují pravidla Feng-šuej. "Například čistá kuchyňská linka nebo čistý sporák a na něm dřevěná mísa s ovocem, to znamená bohatství rodiny. Nejen tedy materiální bohatství, ale především šťastnou rodinu," vysvětluje v našem rozhovoru Jitka, která si právě z těchto důvodů nenechala ujít křest knihy Úklid pro klid, která se dokonale čistou domácností zabývá.

Jitka Boho je vysazená na domácí úklid

Jitko, jsi dvojnásobná maminka. Jak se udržuje doma pořádek? Říkáš o sobě, že jsi na úklid vysazená.
Udržuje se samozřejmě náročně. Ale nedávno mě překvapila osmiletá dcera Rosálka. Já jsem uspávala jejího bratříčka a najednou slyším v obýváku šramot. Když jsem přišla, všechny hračky byly na svém místě a uklidila je přesně tak, jak to uklízím já sama – dokonce načechrala i polštářky. Pochopitelně, že to dělala s vidinou nějaké odměny.

Dostala předtím nějaké školení?
Ne, ale vidí, jak jsem na úklid vysazená. Mám ráda uklizenou domácnost a myslím, že i Rosálka to vnímá a snažila se mi takhle udělat radost.

Kde se to v tobě vzalo? Máš to po rodičích?
Myslím, že moje mamka nikdy nebyla extrémně vysazená na úklid. Nikdy jsme neměli extra uklizenou domácnost a hlavně jsem z vesnice, kde velký úklid nebyl dost dobře možný a udržitelný. Měli jsme domácí zvířata – psa, slepice, prase. U nás doma platilo spíše pořekadlo „bordel v bytě, zdravé dítě“. Lámat se to u mě začalo až s příchodem Rosálky. Začala jsem pociťovat, že jí chci udělat čistý a hezký domov.

Domácnost Jitky Boho podle Feng-šuej

Během křtu knihy jsi prozradila, že úklid má spojitost s Feng-šuej, kterému se také věnuješ. Jakou?
Ano, je to komplexní systém a každý detail může něco znamenat. Například čistá kuchyňská linka nebo čistý sporák a na něm dřevěná mísa s ovocem, to znamená bohatství rodiny. Nejen tedy materiální bohatství, ale především šťastnou rodinu. V ložnici, pod postelí, by měl být prostor také čistý, aby tam mohla proudit energie a nebyla tam nevyřčená averze vůči partnerovi. Čistý by měl být také noční stolek a zrcadlo bychom v ložnici neměli mít namířené na sebe – a když, tak ho na noc zakrývat, aby skrze něj neproudila špatná energie. Naopak je dobré mít v ložnici umístěné malé kulaté zrcadlo, které odráží něco, co mají oba partneři rádi. Doma by vůbec neměly být kaktusy, nebo obecně pichlavé rostliny.

Takže ani růže?
Ty by doma neměly být. A když, tak je umístit před vchod, protože odhánějí špatnou energii. Dále jsou to barvy – oranžová a červená, je důležité mít doma akcenty těchto barev. Zelená také, ta uklidňuje. Je to velmi přirozená nauka.

Dřevo čistím olivovým olejem, říká modelka

Jaké jsou tvé tipy na úklid?
Kdysi jsem na dřevěný stolek použila olivový olej, protože na něm byly otisky od skleniček. Zkusila jsem to přetřít olejem, který se zapustil a dřevo oživil. Nedávno jsem olivový olej použila na černý granitový dřez, který máme teprve rok, ale už na něm byly vidět bílé mapky. Hadříkem jsem ho vyleštila a barva se oživila. Je to dobré také jako ochranný film proti vodě. Jsem ten typ, který něco utře papírovým ubrouskem a potom s ním chodí po domácnosti a utírá tak dlouho, dokud se nerozpadne.

Je něco, co tě na úklidu nebaví? Třeba žehlení?
Prádlo mi nevadí, to mám ráda. Držím se té zásady nemít koš s nevyžehleným prádlem. To u mě nenajdete. To co vyperu, to hned pověsím, seberu ještě trochu vlhké a vyžehlím – vlhké se to žehlí lépe. Nemám žehlící prkno, protože ho nemám kam dát, ale mám napařovačku a žehlím na posteli, na přehozu. Přítel sice nedává, že zakopává o parní generátor, ale na to mu odpovídám, že to zmizí, až budu mít technickou místnost, kde budu moci žehlit a uklízet. Nemáme tak velký byt a třeba pračku mám vestavěnou v kuchyni. Ale prádlo opravdu vyžehlím a hned uklízím, nemám žádné komínky s prádlem. V oblibě nemám umývání oken.

Proč?
Okna už máme trochu starší a jsou na nich viditelné skvrnky vlivem stáří, které nejdou dokonale vyleštit. Dokud nesvítí sluníčko, člověk má pocit, jak má okna hezky umytá. Ale jen co zasvítí, přijde hrozné zklamání. Když svítí sluníčko, tak zatahuji závěsy, protože nemám ráda ani ten poletující a vířící prach – nemůžu se na to zkrátka dívat bez emocí.

Na aktuální fotografie modelky a zpěvačky Jitky Boho na křtu knihy Úklid pro klid se můžete podívat v naší fotogalerii.

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Související články

Další články