Vše o medvědím česneku: Keltům dodával energii před bitvou, dnes nám pomáhá s rýmou i jarní očistou

Medvědí česnek neodmyslitelně patří k jaru. Sbírá se a jí nejen kvůli chuti, má totiž spoustu zdraví prospěšných účinků. Víte, proč dostal tak neobvyklé jméno, co všechno léčí a jak jej co nejlépe skladovat?

Imrich Rešeta
Imrich Rešeta 23. 02. 2024 14:00

Ty zelené listy prostě nelze přehlédnout. Ať už na farmářských trzích, nebo v lese, kde se ukrývá ve stínu a vlhku, medvědí česnek je tak unikátní rostlina, že by bez něj jaro nebylo kompletní.

Proč se medvědí česnek jmenuje medvědí

Medvědí česnek je známý i pod jmény lesní česnek nebo divoký česnek. Ovšem ten nejznámější název má kvůli tomu, že když se medvědi vzbudí po zimním spánku, vyhledávají právě tuto rostlinu. Pomáhá jim pročistit organismus.

Medvěd není jediný tvor, který se s oblibou sytí medvědím česnekem. Prý mu občas intuitivně holdují i další zvířata, třeba ovce. Podle webu Gardenerscorner bylo v 19. století ve Skandinávii oblíbené máslo, které se vyrábělo z mléka krav krmených touto rostlinou. Mléko a máslo pak chutnalo po medvědím česneku.

Medvědí česnek znali už staří Slované, Germáni a Keltové, kteří si jej dopřávali před bitvou, aby měli dostatek síly. Naši předkové používali medvědí česnek podobně jako špenát, tvořil součást slaných koláčů, jarních nádivek nebo masových směsí.

Léčivé účinky medvědího česneku

Dnes se medvědí česnek konzumuje nejen kvůli chuti, ale také antioxidačním účinkům. "Dřímají v něm mohutné léčivé účinky. Je používaný na jarní pročišťovací kůry, funkce žaludku, střev, žlučníku a jater. Pomáhá také snižovat vysoký krevní tlak, cukrovku a cholesterol," vysvětluje Václav Petrásek pro Deník.

Podle Českého rozhlasu je medvědí česnek dobrý také na jarní nachlazení a podporuje chuť k jídlu. Nejlepší je samozřejmě konzumovat jej přímo, tedy třeba jen nasekat a nasypat na chléb s máslem.

Jak skladovat medvědí česnek

Když si domů přinesete košík medvědího česneku, nastal čas rozhodnout se, co s ním. Myslete na to, že už po dvou dnech začne ztrácet vůni a chuť. Pokud ho nesníte nebo nezpracujete hned, lze jeho "životnost" prodloužit.

"Doporučuji ho skladovat ve vlhké utěrce a v mikrotenovém nebo igelitovém sáčku či v plastové krabičce. Tkanina je nutná, aby se listy netřely o plast, protože pak začínají na těchto místech ohnívat. Celý balík česneku, látky a sáčku by se neměl dotýkat chladící desky v lednici. Nejlépe je medvědímu česneku v zásuvce určené pro zeleninu," radí na kulinářském webu Toprecepty ekoložka a kuchařka Jana Vlková.

Recept na pesto z medvědího česneku

Medvědí česnek lze zužitkovat mnoha způsoby, je z něj chutné máslo, olej, ale také pesto. Právě na pesto se teď zaměříme. Na tento recept budete potřebovat:

Medvědí česnek pokrájíme a vložíme do mixéru. Pak přidáme olej, ořechy a sůl a všechno rozmixujeme na pastu. Zkontrolujeme konzistenci a chuť a podle potřeby přidáme olej nebo další ingredience a opět rozmixujeme.

Pesto vložíme do sklenice a zakápneme olejem. Důležité je otřít hrdlo skleničky čistou utěrkou a zavřít. Pesto z medvědího česneku patří do lednice. Po každém odebrání ale nezapomeňte dolít olej, aby nepřišlo do styku se vzduchem.

Zdroje informací:
Toprecepty.cz: Pesto z medvědího česneku a vlašských ořechů
Breclavsky.denik.cz: Medvědí česnek. Sbírají jej pro chuť a léčivé účinky
Sever.rozhlas.cz: Medvědí česnek – jarní zázrak pro zdraví a lahůdka pro jazyk

Související články

Další články