Bez vlečky a rukaviček vstup zakázán aneb Plesový dress code Black tie a White tie v praxi

Plesový dress code Black tie a White tie aneb Kdy stačí dlouhé šaty a kdy musíte mít i rukavičky?
Zdroj: Herminapress/koláž Lifee
Andrea Verešová vynesla na Česko-Slovenský ples 2023 model připomínající bílou mlhovinu.Módní návrhářka Debbie Brown se na Česko-Slovenském plesu 2023 předvedla v extravagantní bílé róbě.Módní blogerka Ina T. oblékla na Česko-Slovenský ples 2023 béžové šaty s květinovým vzorem a výrazné sametové rukavičky.Moderátorka Gabriela Lašková vynesla na Česko-Slovenském plesu 2023 černou sametovou róbu s dlouhou vlečkou. + 18 fotek+ 19 fotek

Plesová sezona je v plném proudu. Chystáte se také vyrazit do společnosti, třeba na blížící se jubilejní 10. ročník prestižního Česko-Slovenského plesu, který se koná 17. února 2024, a lámete si hlavu s předepsaným dress codem? Jakou formulku pozvánka, kterou jste obdrželi, obsahuje? Pokud se máte připravit ve stylu Black tie či White tie, jak hlásají propozice, my v Lifee.cz víme, jak na to.

Jana Elfmarková
Jana Elfmarková 30. 01. 2024 08:00

Ples či bál, to je velká společenská událost. A je-li patřičně na úrovni, neobejde se bez přísného dress codu, tedy předepsaného oděvu, kterým by se měli pozvaní hosté řídit, aby si atmosféru a výjimečnost takového večera všichni zúčastnění náležitě užili. Na pozvánce Česko-Slovenského plesu stojí Black tie i White tie. Víte, co obě znamenají?

Black tie nebo Creative Black tie?

Večerní společenská událost, jako je ples, na pozvánce obvykle doporučuje předepsaný oděv řízený předpisem “black tie”. Název získal podle tmavého motýlka elegantně upravených pánů, kterým dnes dress code Black tie doporučuje obléci především klasický a skvěle padnoucí smoking. Dámám formulka “black tie” říká především jediné: Jejich šaty musí sahat ideálně až na zem. Pokud jde o barvu, černou v názvu se řídit rozhodně nemusíte. Povoleny jsou všechny odstíny, přičemž celek by měl působit spíše elegantně a vyhýbat byste se měly i přílišné vyzývavosti.

Poněkud odlehčenější variantou předepsaného oděvu doplněnou o slovíčko “creative” je příležitost, na kterou můžete vynést i o poznání extravagantnější modely, nedržet se striktních předpisů, ale alespoň částečně dodržet především nutnou délku šatů sahajících co nejblíže k parketu. Pánové mohou v případě Creative Black tie předpisů sáhnout po nápaditějším zpracování smokingu, výraznějších materiálech i barvách anebo se odvázat ve volbě doplňků, sáhnout po výrazné šerpě nebo košili.

Doporučené video: Stylistka radí, jak se obléci na ples

Punčochám dejte sbohem, obzvlášť v sandálcích

A jak je to s punčochami? “Silonky jsou dnes už společenský přežitek. Naopak, snadno se mohou stát přešlapem, to když je obléknete do otevřených střevíčků, nebo neodhadnete jejich odstín,” řekla nám Michaela Verbeek z butiku Soline, půjčovny luxusních společenských šatů v Praze. Dnes je povoleno a přímo doporučováno i do vyšší společnosti vyrážet bez punčoch. “Samozřejmostí je ale dokonale hladká kůže nohou i perfektně upravená a barevně sladěná pedikúra,” dodává majitelka butiku Soline.

Velká večerní se vším všudy, to je White tie

Pokud se na vaší pozvánce objeví sousloví White tie, znamená to, že se stanete hosty na jedné z nejprestižnějších a nejokázalejších formálních událostí vůbec. Přípravy tak rozhodně nepodceňujte a vše promyslete do posledního detailu. V případě White tie předpisů je pánům důrazně doporučeno obléci perfektně padnoucí frak, obvykle v černé barvě. Ten se skládá ze saka s výraznými šosy, vždy delšími než vesta, a kalhot, které mohou zdobit postranní lampasy. K fraku by pak pánové měli přidat bílou košili s náprsenkou a bezpodmínečně i piké vestu, vše pak doplní bílý motýlek a černé lakýrky.

White tie pro ženy, to je velká večerní róba se vším všudy. Chybět by vám tak neměly barevně sladěné rukavičky sahající alespoň nad lokty. Samozřejmostí je pak délka okázalých šatů, ta musí sahat až na zem a od věci není ani jakákoliv vlečka.

Na róby celebrit, které vynesly na Česko-Slovenský ples 2023, i plesové šaty na Ples jako Brno 2024, se koukněte do naší fotogalerie.

Související články

Další články