Mléko i pěna na holení. 7 tipů, jak odstranit červené skvrny od vína

17. února 2018
GoodHousekeeping.com
GoodHousekeeping.com

Ženy, určitě to znáte. Výborně se bavíte s kamarádkou u sklenky červeného, ale ouha – obsah skleničky se kvůli vašemu dychtivému vyprávění přemístí na košili. A večírek je u konce… Pokud ale flíček i pobavené pohledy okolí vezmete s humorem, máte vysokou šanci skvrnu po příchodu domů vyčistit. Stačí mít mléko, ocet či bílé víno. Nebo pěnu na holení!

1. Vodka

Je to jako vytlouct klín klínem – na vínové skvrny jděte s alkoholem! Musí mít ale ještě větší grády, rozumějte vyšší obsah alkoholu. Víno totiž obsahuje tzv. antokyany nebo barevné pigmenty, které se rozpouští při kontaktu s alkoholem.

Přelijte skvrnu vodkou, osušte ji kouskem látky a postup opakujte. Skvrna by měla blednout. Potřísněné oblečení vyperte jako obvykle.

2. Mléko

Rozlijte mléko opatrně na skvrnu, nechte ho vsáknout do látky a poté flíček vysušte klasickou nebo papírovou utěrkou. Měla by zmizet za méně než hodinu.

Špinavé oblečení můžete do mléka ponořit i celé, a to zhruba hodinu. Tento způsob není příliš populární u těch, kteří často nosí červenou – mléko může její odstín potlačit. Na světlé materiály je ale fantastické. A hlavně – rudá skvrna bude fuč!

3. Sodovka

Stará dobrá sodovka se s červenou nesnese. Nikdy ale nevolte tu s příchutí, dokonce i když bude čirá – přítomné cukry a barviva by skvrnu mohly ještě zvýraznit.

Postup je podobný jako u mléka: nalijte sodovku na poskvrněné místo a nechte kapalinu bublat. Pokračujte v procesu, dokud rudá stopa nevybledne. Až bude úplně pryč, odsajte papírovou utěrkou přebytečnou sodovku.

Existuje několik teorií, proč zrovna sodovka dokáže vyzmizíkovat skvrny od červeného vína. Tou nejrozšířenější je, že bublinky dokážou odlepit nečistoty z povrchu. Sodovka má zároveň nižší pH než obyčejná voda. Slabší kyseliny se vyznačují schopností odstraňovat skvrny, takže i odsud může vanout vítr.

4. Sůl, horká voda a ocet

Populární antibakteriální ocet v tomto výčtu nemůže chybět! Ponořte znečištěný kousek do studené vody, posypejte ho solí a čekejte, dokud skvrna nezrůžoví. Přelijte oblečení vařící vodou, přidejte ocet a chvilku vyčkejte. Nezapomeňte pak kousek vymáchat ve vodě, abyste za sebou nezanechávali octový odér.

5. Prací prášek a peroxid vodíku

Potoky slz deroucí se z očí, zatímco nám maminka nebo tatínek ošetřovali odřené kolínko peroxidem vodíku, jsou zřejmým důkazem, že dezinfekční účinky tohoto prostředku nejsou jen smyšlenou formulkou na etiketě. Ponořte potřísněné oblečení na několik minut do roztoku pracího prášku a peroxidu vodíku (1:1). Skvrnu vysušte.

6. Bílé víno a jedlá soda

Další způsob, jak odstranit rudý flíček, pokud vám od večera zbylo bílé víno. Je to jednoduché: namočte látku politou červeným vínem do bílého. Skvrna by měla trochu zmizet. Pokračujte s pastou z jedlé sody, kterou vytvoříte ze tří dílů sody a jednoho dílu vody. Udržujte skvrnu vlhkou. Asi za hodinu by se měla rozplynout…

7. Pěna na holení

Vetřete jemně pěnu na holení do skvrny a opláchněte ji teplou vodou. Simsalabim! 

Zavří­t reklamu