Do Brna připluje Titanic: Vy si díky tomu můžete udělat fotku na přídi lodi ve stejné póze jako Leonardo DiCaprio a Kate Winslet

8. října 2018
The Hollywood Reporter
The Hollywood Reporter
Témata: Brno, loď, Titanic, výstava

Výstava, kterou od konce října najdete na Výstavišti v Brně, přiblíží skutečný Titanic. I díky své autentičnosti a reálnému provedení je jednou z nejúspěšnějších výstav světa. Projděte se po palubě tohoto gigantu, nahlédněte do kajut cestujících a nechte na sebe dýchnout atmosféru této tragédie.

Titanic vypráví příběh počátku dvacátého století, příběh technického rozmachu, příběh luxusu a rozvoje lidstva. Je bez nadsázky nejznámější lodí všech dob. Ve své době největší dopravní plavidlo planety, symbol luxusu a technického pokroku, ale také nejrychlejší spojení mezi Evropou a Severní Amerikou. Slavná loď vyplula na svou první a poslední cestu 10. března 1912, o pět dní později bohužel kvůli srážce s ledovcem klesla ke dnu ledového Atlantického oceánu. Zpráva o potopení plavidla okamžitě obletěla svět a téměř dvě třetiny pasažérů svou cestu za novým životem do Ameriky nikdy nedokončily.

V rámci rozsáhle expozice, která zabere více než 2 500 m², projdou návštěvníci částmi skutečného Titaniku. Při vstupu na výstavu každý dostane boarding pass – palubní lístek reálného cestujícího na Titaniku.

Návštěvníci tak prožijí celou výstavu jako konkrétní cestující a seznámí se s jejich osudem. Ve třinácti galeriích doplněných o kinosál na ně čekají kajuty několika tříd, navštíví luxusní kavárnu první třídy, strojovnu s vodotěsnými dveřmi, dotknou se reálného ledovce, prohlédnou si vrak legendárního parníku na dně oceánu, zažijí 3D virtuální realitu a vzdají hold obětem zkázy Titaniku.

Všechny prostory výstavy jsou opatřeny speciálním zvukovým doprovodem, který dokonale navozuje atmosféru v jednotlivých částech lodi od elegantního valčíku v 1. třídě, až po hluk strojoven v kotelně.

Celou výstavu do Brna přiveze více než desítka kamionů. Povezou stovky originálních artefaktů, mezi kterými jsou osobní předměty cestujících od šperků, brýlí, dokladů, ale také hrací karty, oblečení nebo třeba flakony s parfémy, které ještě stále voní. Dále bude k vidění spousta vybavení kuchyně od velkých hrnců a kávovarů až po luxusní jídelní soupravy. A nechybí ani části samotné lodi, její strojové a technické vybavení nebo třeba nádherné již tehdy elektrické lampy. To vše bylo vytaženo ze 4 000 metrů hlubokého dna oceánu a zrestaurováno.

Majitelem výstavy je americká společnost RMS Titanic, která má jako jediná na světě právo vyzvedávat předměty z několikakilometrové hloubky dna oceánu. Celková hodnota výstavy je tak téměř nevyčíslitelná.

Celosvětový fenomén Titanic podpořil i slavný film Jamese Camerona s Leonardem DiCapriem a Kate Winslet v hlavních rolích. Vy se samozřejmě budete moci vyfotit na přídi ve stejné póze jako milenci ve filmu.