Mladí a spokojení. Ve kterých zemích se mladým lidem žije nejlépe?

Je Česká republika dobré místo pro život mládeže? Dle výzkumu kolektivu Youthonomics ano - umístila se na 20. místě z 64.
Zdroj: Jan Černý (ČTK) / Forbes.com
1. Norsko - 87.6 bodů2. Švýcarsko - 81.1 bodů3. Dánsko - 79 bodů4. Švédsko - 78.5 bodů+ 60 fotek+ 61 fotek

Je vám mezi 15 a 29 lety a máte problém sehnat zaměstnání, odvést měsíční poplatky či najít kvalitu ve školském systému? Možná žijete v nesprávné zemi. Pařížská expertní skupina Youthonomics sestavila žebříček 64 států podle toho, jak se v nich daří mladým lidem. Nejlépe si povedou ti, kteří odjedou na sever – v první pětici se umístilo Norsko, Dánsko i Švédsko. Nejhorší volbou je naopak Pobřeží slonoviny. Česká republika uzavírá první dvacítku.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 07. 12. 2015 09:47

Průzkum se opírá o údaje v 59 kategoriích, jako jsou míra nezaměstnanosti mládeže, cenová dostupnost bydlení, náklady na vzdělání a jeho kvalita, přístup k technologiím, politická a náboženská svoboda, vládní deficit či průměrný věk volených úředníků. Tým odborníků přitom zohledňoval pouze takové státy, ve kterých bylo možné sebrat data odpovídající všem kategoriím. Do finálního seznamu se tak nedostaly malé a chudé země ani válčící či autoritativně vedené státy.

„Žebříček zemí je sestaven na základě aktuálních podmínek a toho, zdali státy investují do budoucnosti mládeže. Naším cílem je poskytnout lidem informace nezbytné k tomu, aby mohli dělat lepší rozhodnutí – zdali by měli zůstat v zemi, ve které žijí, nebo pátrat po nadějnější budoucnosti jinde,“ uvedl výzkumný kolektiv.

Kristian Helgesen (Bloomberg) / Forbes.com

A která země tedy přeje mladým nejvíce? Díky řadě osvědčených a efektivních postupů Norsko. Jedním z nich je třeba flexibilní trh práce, který dovoluje snadný příjem a propouštění zaměstnanců. „To je obecně dobré znamení pro mladé lidi,“ řekl jeden ze zakladatelů Youthonomics Felix Marquardt v rozhovoru pro Forbes.

Nezaměstnanost navíc Norsko efektivně odbourává ve spolupráci se čtvrtým Švédskem – oba státy si navzájem „dohazují“ žadatele o pracovní poměr. Znamená to, že pokud mladý člověk nemůže sehnat práci v jedné zemi, vláda mu zaplatí cestu na pohovor do druhé.

Sunday Alamba (AP Photo) / Forbes.com

Všude dobře, doma nejlíp – to nemůže prohlašovat mládež v Pobřeží slonoviny. Západoafrický stát dosáhl nízkého skóre v oblastech raného vzdělávání, dokončení vysoké školy, zdraví a životních a pracovních podmínek. 

Think tank Youthonomics založili José Ramos-Horta, ex-prezident Východního Timoru a laureát Nobelovy ceny míru, a Felix Marquardt, bývalý vedoucí komunikace deníku International Herald Tribune, sloupkař a aktivista. Jejich misí je zavedení globálních víz pro lidi mladší než 25 let, a umožnit jim tak dvouletý pracovní poměr ve státech OSN. Mladí by podle nich měli mít právo v různých zemích organizačně podporovat politické kandidáty, kteří prosazují strategie související s budoucností mládeže.

Žebříček nejlepších zemí pro život mladých lidí najdete ve fotogalerii.

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články