Na lovu zážitků v Berlíně: 10 úžasných věcí, které rozhodně musíte v německé tepně podniknout!

Pro Braniborskou bránu v tomto textu nezbylo místo. Berlín však symbolizuje perfektně.
Zdroj: Cntraveller.com

Braniborskou bránu ani Berlínskou zeď v tomto článku nenajdete. Rady, jak si z návštěvy Berlína odvézt ranec zážitků, ale ano. V opuštěném lunaparku na vás dýchne atmosféra hororů, v průzračném jezeře Am Bernsteinsee se vykoupete v rouše Evině. Mezi 10 tipy nechybí ani nejlepší restaurace a bary!

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová15. 01. 2016 12:30

1. Karaoke v parku

Cntraveller.com

Sedmdesátiletý Němec zpívá falešně hity Johnnyho Cashe a stovky lidí mu aplaudují s tou nejupřímnější srdečností. To není scéna z americké rodinné komedie, ale běžné nedělní odpoledne v parku Mauerpark. Na konci každého víkendu se v tamním amfiteátru roztáčí karaoke pod názvem Bear Pit Karaoke. Pokud chcete vidět, jak vypadá nefalšovaná německá radost ze života, nesmíte Mauerpark minout.

www.bearpitkaraoke.com

***

2. Letištní bunkr

Cntraveller.com

Bývalé civilní letiště Tempelhof ve stejnojmenné čtvrti dodnes tepe ruchem. I když poněkud jiným než v době, kdy bylo ještě v provozu. Přistávací dráhu dnes okupují skateboardisté a bikeři a prostor kolem ní se stal oblíbeným místem pro piknik s přáteli.

Pokud se nenecháte všudypřítomnými radovánkami zlákat, projděte si samotnou budovu letiště. Ocitnete se v bunkru z doby Třetí říše nebo na basketbalovém hřišti z počátku devadesátek, které kdysi využívali G. I., tedy příslušníci americké armády. Prohlídka trvá dvě hodiny, ale rozhodně stojí za to!

www.thf-berlin.de 

***

3. Jazzové zapomnění

Cntraveller.com

Berlín je sice kolébkou techna, dává ale slovo i jiným žánrům. A to je dobře – jinak by nevznikl fantastický (a trochu výstřední) jazzový klub Piano Salon Christophori. Do programu zařazuje i klasickou hudbu a je po strop napěchovaný překrásnými starými hudebními nástroji. Uvelebte se (třeba i se sklenkou vína v ruce) a nerušeně brouzdejte krajinou zvuků. Platí se až na konci a dobrovolně.

www.kozertfluegel.com

***

4. Opuštěný lunapark

Cntraveller.com

Milovníci hororů nebo dobrodružství načerpají v bývalém lunaparku ve východním Německu adrenalin do zásoby. Spreepark se nachází na východní straně parku Treptower a fascinuje svou bizarností.

Pokud se rozhodnete v Berlíně pokořit bobříka odvahy a zrovna ve Spreeparku, buďte opatrní. Vstup je na vlastní nebezpečí – uhnívající prkna na horské dráze ani děsivé skřípání ruského kola zdraví neprospěje. Větší klid nabízí toto místo o Vánocích. Loni v zimě tu dokonce postavili vánoční trh a proslýchá se, že se onen miniaturní vláček rozjede zase.

Adresa: Kiehnwerderallee 1-3, 12437 Berlín

***

5. Romantika v lékárně

Cntraveller.com

Ve dne romantická kavárna, v noci okouzlující bar. Bývalá lékárna ORA přitahuje svou historií, která dýchá na hosty nejen z všudypřítomných starožitností. Dostanete tu i něco zub – lehké bio občerstvení z kreativní nabídky chodů. ORA patří k nejromantičtějším podnikům v oblasti Kreuzberg.

www.facebook.com/oraberlin

***

6. Horečka všední noci

Farb-fernseher.de

Chuť tančit bývá nepředvídatelná. Dáte si výbornou večeři, pár deci vína a najednou to přijde: „Chci si zatančit!“ V Berlíně je jedno místo, kde protáhnete boky a nebudete muset kvůli tomu vystát dlouhou frontu. Farb Fernseher ožívá kolem jedné a druhé ráno a končí… to už si nějak nevzpomínáme…

www.farb-fenseher.de

***

7. KFC pro gurmety…

Cntraveller.com… nese název Fräulein Kimchi a najdete ho v Prenzlauer Berg v městském obvodu Pankow. Založila jej korejsko-americká šéfkuchařka Lauren Lee. Svou kariéru za plotnou odstartovala vařením pro akce pořádané restauracemi, připravovala také catering pro technologické začínající firmy.

Chuť postavit se na vlastní nohy ale postupem času zesílila. A díky tomu nyní sytí Berlíňany tím, co sama nazývá jako „soulská kuchyně“. Několikrát za měsíc také vymýšlí nejrůznější doprovodné akce. Třeba pravidelné Pátky se smaženým kuřetem a karaoke.

www.fraeuleinkimchi.com

***

8. Michelinská židovská škola

Cntraveller.com

V Berlíně se draze najíte snadno. Pokud si však rádi dopřejete kvalitní jídlo, michelinskou restauraci Pauly Saal byste neměli minout. Prvotřídní gastronomický zážitek je samozřejmostí, ale očarují rovněž prostory s příběhem – tento podnik vyrostl na základech bývalé židovské dívčí školy v městském obvodu Mitte. Ještě než budete zajímavý interiér pročesávat pohledem, dejte si sklenku jednoho z 600 vín. Nebudete u toho tak nápadní.

www.paulysaal.com

***

9. Jezero neřesti

Cntraveller.com

S první invazí letního bodavého hmyzu do domů balí místní saky a paky a vyráží k městským jezerům. Oblíbili si zejména Müggelsee a Wannsee a není divu – dá se k nim snadno a rychle dostat od městské železnice.

Máme pro vás ale lepší tip: pronajměte si auto a vydejte se k jezeru Am Bernsteinsee. Projděte se lesem k nedotčené pláži s bílým pískem, strhněte ze sebe všechno oblečení a zaplavejte si v průzračné vodě. Druhý bod je samozřejmě zcela libovolný.

www.bernsteinsee.de

***

10. Hledejte Turka

Facebook.com/Fes-Turkish-BBQ-963194587027143

Po všech těchto zážitcích už možná nezbyde na večeři v michelinském stylu, na kvalitní ale ano. Heslo zní: hledejte Turka.

Výborné turecké jídlo najdete skoro na každém rohu v oblasti Kreuzberg. To nejlepší ale jen ve Fes Turkish BBQ. Servírují tam vybrané turecké lahůdky na stolních grilech a obstojně vám umíchají drink. Náskok před konkurencí mají i stylovým rustikálně-industriálním interiérem.

www.facebook.com/Fes-Turkish-BBQ-963194587027143

Nenáviděná Pavlínka z MasterChefa: Odkryla svou pravou tvář i plány utéct do Norska

Nenáviděná Pavlínka z MasterChefa: Odkryla svou pravou tvář i plány utéct do Norska

Související články

Další články