Fit a krásnátestovánísoutěže

Tip na výlet: Květinový park plný tulipánů otevřel své brány, ta krása vám vyrazí dech

Thumbnail # Tip na výlet: Květinový park plný tulipánů otevřel své brány, ta krása vám vyrazí dech

Zdroj:Keukenhof Holland

Barvy, vůně, tvary okvětních lístků a linie, ovály a kruhy, ve kterých jsou květiny vysazené, nemají na světě obdoby. Umění přírody tu kombinují i s výtvarným uměním, a tak často narazíte v parku na různé sochy. V největším květinovém parku v Evropě nebudete vědět, kam se dříve dívat.

Lenka Chvostová 30. března 2019

Každoročně v parku u městečka Lisse mezi Haagem a Amsterdamem vykvete přes sedm milionů cibulovitých květin, převažují tulipány, narcisy a hyacinty, nechybí ale ani krokusy, lilie a další. Brzy na jaře spolu s cibulovinami rozkvétají i azalky, sněhobílé japonské sakury, rododendrony a další pestrobarevné květy. Není tedy divu, že se sem milovníci květin hrnou doslova z celého světa. Letos Keukenhof své brány otevřel 23. března.

Každý rok připravují zahradníci tematický obraz pro dané téma, rok 2015 byl například věnovaný Vincentu van Goghovi. Na jeho počest zahradníci už v říjnu předešlého roku vysázeli tulipány na ploše 250 m2. Letošní téma s názvem Flower Power neboli Síla květin se vrací do 70. let a připomíná éru hippies plnou harmonie, barev a lásky.

Zlatým hřebem sezony je Květinové korzo (Bloemen Corzo/Flower Parade), kdy se řezanými květinami ozdobený alegorický průvod vydává na svou pouť. Akce začíná ráno v Noordwijku a pokračuje celý den přes Keukenhof až do Haarleemu, kde večer končí. Letos datum připadlo na sobotu 13. 4. Kromě toho se zde koná také hned několik slavností: od jazzového víkendu, karnevalu, marketu cibulovin, Velikonočního průvodu klobouků či kol.

Park má 32 hektarů. Nechybí dětská hřiště, prolézačky a výstavní galerie květin. Kromě přírodních krás zde můžete obdivovat i zdejší fontány či holandský zahradní nábytek. Do přilehlých tulipánových polí je nádherný výhled z mlýna, který leží v severním rohu zahrady. Přímo před výstavním domkem Oranje Nassau kvetou podél chodníku slávy tulipány význačných jmen a oblíbených seriálů. Speciální odrůdy nesou jména jako Armani, Teletubbies či Ronaldo.

Thumbnail # Nejkrásnější zámky Českosaského Švýcarska: Navštivte malebný Weesenstein, honosný Pillnitz či venkovský Rammenau
Mohlo by Vás zajímat:

Nejkrásnější zámky Českosaského Švýcarska: Navštivte malebný Weesenstein, honosný Pillnitz či venkovský Rammenau

Původně byl park Keukenhof malou bylinkovou zahradou hraběnky Jacqueline (Jacoba) z bavorského rodu Witelsbachů, která se narodila roku 1401. Název Keukenhof je odvozen právě od dvorské kuchyně, která odtud brala suroviny. Veřejnosti se park otevírá od roku 1949, kdy zahradníci, prodejci a exportéři okrasných cibulovin vytvořili venkovní přehlídku jarních květin. Od té doby se z jarní výstavy stala každoroční tradice.

KDY: 21. března – 19. května 2019
KDE: Stationsweg 166A, Lisse, Nizozemsko
OTVÍRACÍ DOBA: 8:00 – 19:30 hod.
VSTUPNÉ: dospělý €18,00, děti 4-17 let €8,00, děti do 3 let zdarma

Podobné články

Zavří­t reklamu