Životní zkušenost: Proč stojí za to se odhodlat a vyjet studovat do zahraničí?

Hostitelská škola vám může mnoho nabídnout, stejně tak jako ostatní zahraniční studenti.
Zdroj: unsplash.com
Základem všeho je dobrý životopis.Loučení bývá těžké.Čeká vás pár měsíců plných nových zážitků.Potkáte spoustu nových přátel ze všech koutů světa.+ 2 fotky+ 3 fotky

Odjet na studijní pobyt do zahraničí je lákavá nabídka už jen z toho důvodu, že část finančního zajištění vám většinou poskytne dotace. Druhou neméně lákavou skutečností je život v cizí zemi a na vlastní pěst. Výzva, která vám mnohé dá a pomůže i mnohé si uvědomit.

Redaktor
Redaktor 3. října 2018

Možnost zahraničního pobytu poskytuje už dnes mnoho škol. První impuls ale musíte dát vy sama, a to se do výměnného programu přihlásit. Většinou se jedná o program Erasmus+, některé instituce však nabízejí studium i ve spřátelených školách mimo Evropu. Podívat se tak můžete třeba do Austrálie, Hong Kongu nebo Ria. Nic ale není zadarmo, a tak prvním krokem je kvalitně napsaný motivační dopis, životopis, a to jak v češtině, tak v angličtině. Většiny škol podmiňují zahraniční pobyt úrovní angličtiny na stupni B1.

Jestliže vám domovská instituce udělila požehnání, zbývá ještě vyčkat na odpověď vysněné školy v cílové destinaci. Čekání někdy může být nelítostné, o to větší je ale pak radost, když přijde kladná odpověď a vy už v duchu skládáte trička do kufru.

A pak nastane ona chvíle a vy máváte z kupé vlaku plačící mamince, od letištní brány nervózně usmívajícímu se příteli nebo dýcháte na upocené okénko autobusu a zvedáte palec nahoru, abyste kamarádce naznačila, že se o sebe zvládnete postarat. Po prvním cuknutí a tím pádem znamení, že se prostředek, jež vás má dopravit do nového bydliště, dal do pohybu, si doopravdy uvědomíte, že není cesty zpět.

Při samostatném cestování si utřídíte své myšlenky
Mohlo by Vás zajímat:

Osamostatníte se a užijete si svobodu: Důvodů, proč cestovat sama je hned několik

Ačkoliv může být par dní i týdnů v novém domově skličující, bude vám smutno a budete chtít domů – věřte, že je to tak vždy. Nikdy se nestane, abyste se v novém prostředí ihned cítila jako ryba ve vodě. Na vše si musíte zvyknout, s novými spolužáky se spřátelit a město, ve kterém budete pobývat, poznat postupně. Uvidíte, že s každým novým ránem se vám bude vstávat veseleji.

Poznáte novou kulturu, naučíte se být více samostatná, nést za sebe zodpovědnost na 100 % a v neposlední řadě si zlepšíte angličtinu. Potkáte spoustu nových, zajímavých lidí a do života si odnesete nespočet zážitků, které pak na stará kolena budete vyprávět vnoučatům.

Když by náhodou nastala situace, že i přese všechny dobré zkušenosti by převládaly ty špatné, což se klidně může stát, protože možností je spousta – od neochoty lidí na zahraničním oddělení po nepříjemnou prodavačku v obchodě, agresivního revizora nebo šílenou spolubydlící – i to se dá brát ve finále jako pozitivum. Po návratu domů si totiž budete mnohem více vážit věcí a lidí kolem sebe. Věcí a lidí, které jste brala jako samozřejmost, ale až když jste od nich byla odloučena, teprve pak jste si uvědomila, že jsou důležitou součástí vašeho života a že můžete být šťastná za to, že jsou tu pro vás. Teď a tady a ne 342 km daleko.

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Další články