Děsivý případ týrání dětí: Matka své dva syny zavírala na noc do sklepa, přes den je bila a píchala nožem do nohou

Děsivý případ týrání dětí: Matka své dva syny zavírala na noc do sklepa, přes den je bila a píchala nožem do nohou
Zdroj: Unsplash

Na 19. listopad připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Případů zneužívání v současnosti bohužel přibývá, neboť velkou roli zde hrají sociální sítě. Pojďme se tak spolu podívat na dva nejnovější případy týrání, které zrovna hýbou českou společností, a říci si, kam je možné se v takovéto situaci obrátit.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 18. 11. 2023 11:00

Světový den prevence týrání a zneužívání dětí si u nás připomínáme od roku 2001. Tento den má upozornit na prevenci a problematiku v této oblasti. To doprovází různé akce zaměřené na způsoby předcházení tyranii a zneužívání. Nezapomíná se také na osvětu, týkající se kontaktů a zařízení, kde lze vyhledat účinnou pomoc a ochranu.

Zažívali peklo

Mezi nejnovější kauzy patří případ dvou chlapců, které týrala jejich matka spolu se svým partnerem. Lenka F. byla za své činy potrestána šesti lety vězení, její druh vyvázl bez trestu, utekl na rodnou Ukrajinu.

Své dva syny bila surově pěstmi, dále je do chodidel píchala ostrým nožem, nutila do nekonečných domácích prací a v noci zavírala do temného sklepa, kde měli místo postelí jen pytle naplněné senem. Úřady v Brandýse nad Labem jejich utrpení ukončily až po dlouhých čtyřech letech. Reagovaly tím na upozornění o tom, že v domě ve středočeských Čelákovicích může docházet k týrání dvou chlapců. Jejich otec František Š. již kdysi žádal o svěření synů do své péče, všiml si totiž, že mají podlitiny a modřiny. Znalci z oboru psychologie však došli k závěru, že je pro jejich výchovu způsobilejší matka. Jak mohli vytvořit takovýto posudek, zůstává dodnes záhadou.

Školka jako z hororu

V únoru 2023 zveřejnil web tn.cz zprávu o třech učitelkách mateřské školky z Klášterce nad Ohří, které měly týrat děti (byly mezi nimi i handicapované), jenž jim byly svěřeny do péče. Mezi jejích metody patřilo máchání hlavy ve studené vodě a nucení do jídla, a to až do té míry, než se dítě pozvracelo.

Dle státní zástupkyně se takto učitelky chovaly zejména k postiženým dětem. U soudu vypovídala i žena, která ve školce působila jako asistentka. Ženy měly prý s dětmi smýkat tak silně, až jim tekla krev. Týrání se měly učitelky dopouštět v letech 2016 až 2019. Již v té době se na policii obrátili někteří rodiče dětí. Oběti si nesou trvalé následky.

Na koho se obrátit

Fyzické týrání jde vždy ruku v ruce s psychickým vypětím. Dítě, které tuto situaci zažívá, je pak velmi traumatizováno. K tomu je nutno ještě připočíst pocit příkoří a bezmoci. Své rodiče, nebo blízkou osobu, která ho týrá, má rádo a zároveň nenávidí, za to, co mu způsobuje. Je tak velmi důležité vyhledat pomoc, než vše "vybublá" na povrch a věci se jen zhorší.

Pokud o týrání ví dospělý člověk, má povinnost to nahlásit, a to buď na policii, anebo příslušný sociální odbor.

Dítě se může obrátit na nonstop bezplatnou Linku bezpečí (116 111), dále může navštívit Orgán sociálně-právní ochrany dětí na městském úřadě, či zajít do krizového centra, pokud takové zařízení je v okolí jeho bydliště. A nesmíme také zapomenout na Bílý kruh bezpečí, který poskytuje psychologické a právní poradenství obětem trestných činů.

Zdroje informací:
Šancedětem.cz: Týrání fyzické a psychické
Šancedětem.cz: Světový den prevence týrání dětí – nebuďme lhostejní
Seznamzprávy.cz: Zavírala syny do sklepa a bila je pěstmi. Je kvalitnější rodič, napsali znalci
Tn.cz: Nucení k jídlu i máchání hlavy ve vodě. Učitelky ve školce měly týrat postižené děti

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články